Akkuyu'da Hukuka Aykırı Çalışma

Mersin Baro Başkanı Alpay Antmen, nükleer güç santralinin yapılacağı Akkuyu'da hukuka aykırı çalışma yapıldığını ileri sürdü.

Akkuyu'da Hukuka Aykırı Çalışma

  

Antmen, Mersin Adliyesi Baro biriminde yaptığı açıklamada, Gülnar ilçesi Büyükeceli beldesi Akkuyu mevkiinde yapılması planlanan nükleer santral ile ilgili atanan bilirkişiler tarafından hazırlanan raporda, Akkuyu'da çalışma yapıldığının tespit edildiğini söyledi. Baro Başkanlığı tarafından Akkuyu Nükleer Santrali’ne yönelik 4 Aralık 2013 tarihinde Gülnar Asliye Hukuk Mahkemesi’nden Akkuyu'da yapılması planlanan nükleer güç santrali proje alanında bir delil tespiti talep edildiğini hatırlatan Antmen, "Orman yüksek mühendisi tarafından verilen raporda; sahaların tümünde iş makinası ile önceden çalışma yapıldığı ve halen bir kısmında çalışmaların devam ettiği, çalışmaların kazı, dolgu ve tesviye şeklinde olduğu, her ne kadar bu sahada proje şirketi adına Bakanlıkça maden işletme izni verildiğinden bahsedilse de çalışmaların yürütüldüğü alanların bir kısmının bu izin alanının dışında kaldığı, bazı sahaların izin sahasında kalsa dahi taşmalar olduğu belirtilmiştir. Fen bilirkişisi tarafından verilen raporda da Akkuyu Nükleer Santrali şantiyesinde kazı ve dolgu çalışmalarının devam ettiğinin tespit edildiği belirtilmiştir" dedi.

Akkuyu ile ilgili ÇED sürecinin şu anda durdurulmuş olduğunu, proje ile ilgili ÇED kararı mevcut olmadığını ve bu sebeple proje alanında hiçbir işlem yapılmaması gerektiğini ifade eden Antmen, "Yapılan her türlü iş ve işlem yasal mevzuata açıkça aykırıdır. ÇED süreci tamamlanmadan ve Çevre Kanunu 15. maddesine göre kanun ve yönetmeliklere aykırı olarak yapılan faaliyetlerin derhal durdurulması, yapılanların derhal düzeltilmesi ve sahanın eski hale getirilmesi, inşaata başlayan ve faaliyette bulunanlar hakkında yine Çevre Kanunu’nun 20. maddesi gereğince idari para cezası kesilmesini ve gerekli adli işlemlerin yapılması gerekmektedir" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2014, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER