Kaçak Göçmenler Yakalandı

Mersin'de jandarmanın düzenlediği operasyonda, yasa dışı yollardan Türkiye’ye gelen ve deniz yoluyla Avrupa'ya kaçmaya çalışan 99 kaçak göçmen yakalandı. Mültecilerin üzerinde, denizde meydana gelebilecek olası bir kazaya karşı can yeleği bulundurdukları belirlendi.

Kaçak Göçmenler Yakalandı


Mersin İl Jandarma Komutanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, merkez Toroslar İlçe Jandarma Komutanlığı devriyeleri, yurt dışından kaçak yollarla Türkiye’ye gelen çok sayıda mültecinin, 6 Ocak 2014 tarihinde sahil kesimindeki ilçelerden deniz yolunu kullanarak gemi ile başta İsveç olmak üzere diğer Avrupa ülkelerine gidecekleri yönünde istihbarat aldı. İstihbarat doğrultusunda başta Erdemli, Silifke, Aydıncık ve Anamur ilçeleri olmak üzere bölgedeki tüm jandarma devriyeleri uyarılırken, Akdeniz Sahil Güvenlik Bölge Komutanlığı birimleri de uluslararası sulardan Türk karasularına giren göçmen kaçakçılığı yapabilecek gemi ve teknelere karşı dikkatli olmaları konusunda bilgilendirildi.

Yapılan çalışmalar sonucunda bölgede devriye gezen jandarma ekipleri, 6 Ocak Pazartesi günü saat 05.00 sıralarında Toroslar ilçesi Kepirli köyü civarında yazlık olarak kullanılan bir villada çok sayıda şahsın olduğunu tespit etti. Şahısların yapılan kimlik kontrollerinde çeşitli ülkelere mensup yabancı uyruklu kişiler olduğunun belirlenmesi üzerine bölgeye sevk edilen jandarma ekipleri, villada bulunan 69 kişiyi yakaladı. Villa çevresinde yapılan araştırmada ise jandarma devriyelerini fark edip kaçan 30 mülteci, villanın 1 kilometre ilerisindeki ormanlık alanda ağaçların içerisinde ele geçirildi.

Yapılan tespitlerde, 75’i erkek, 13’ü kadın, 11’i de çocuk olan mültecilerden 27’sinin Suriye, 60'ının Burma, 11'inin Afganistan, 1'inin de Irak uyruklu olduğu belirlendi. Mülteciler, jandarma ekiplerine, göçmen kaçakçılığı yapan organizatörlere kendilerini Avrupa ülkelerine götürmeleri karşılığında kişi başı 5 bin TL ödediklerini, denizde Akdeniz Sahil Güvenlik Bölge Komutanlığı birimlerinin aldığı önlemler nedeniyle kendilerini yurt dışına götürecek geminin sahile yanaşamadığını ve jandarma devriyelerine yakalanmamak için bu köye geldiklerini söylediler. Öte yandan, yakalanan mültecilerin üzerinde, denizde oluşabilecek tekne veya gemi kazasına karşı önlem olarak can yeleği bulunduğu da belirlendi.

Göçmen kaçakçılığını organize eden bir şüphelinin de gözaltına alındığı operasyonda, mülteciler Mersin İl Jandarma Komutanlığı'na getirilerek ifadelerinin alınmalarının ardından Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğü'ne teslim edildi.
Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2014, 15:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER