Dünya Bakliyat Günü Kutlandı

10 Şubat Dünya bakliyat günü dolayısıyla bir dizi etkinlikle kutlandı. Mersin Ticaret Borsası'nın ev sahipliğinde bir otelde kutlandı

Dünya Bakliyat Günü Kutlandı

Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir ile Meclis Başkanı Münir Şen’in ev sahipliğinde düzenlenen programda; Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Murat Fırat, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, kent protokolü, oda ve dernek başkanları, Mersin Ticaret Borsası üyeleri ve çok sayıda basın mensubu yer aldı.

Programda ilk olarak, Mersin Ticaret Borsası ve Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü işbirliğiyle düzenlenen ‘Bakliyat Yemekleri Sergisi’ gezildi. Sergide 13 çeşit bakliyattan yapılan 120 çeşit yiyecek yer aldı. Başkan Seçer ve kent protokolü sergide yer alan yemekler hakkında şeflerden bilgi alırken, programa katılım sağlayan Türk Yemek Uzmanı ve Yazar Sahrap Soysal ile de sohbet ettiler.

Vali Pehlivan: “Bu faaliyetler istihdamın ve yeni yatırımların önünü açıyor”

Bakliyat gibi pek çok boyutu olan bir üretim ve pazarlama sektöründe dikkat çekmenin çok önemli olduğunu belirten Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, dünyada gıda güvencesi denilen bir kavramın yanı sıra arz güvenliği denilen bir kavram olduğuna da dikkat çekti. Vali Pehlivan, “Ülkemizde bu anlamdaki sanayi kümeleşmesinin yüzde 70’i bizim elimizde. Onlarca firmamız ki -250 olarak ifade ediliyor- bu alanda faaliyet gösteriyor. Bu firmalarımız bu faaliyetlerini gerçekleştirirken, ihracat odaklı bir anlayışla yola devam ediyorlar. Bu faaliyetler aynı zamanda istihdamın ve yeni yatırımların da önünü açıyor” diye konuştu.

Özdemir: “Türkiye bir bakliyat ülkesi”

Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, bakliyatın sahip olduğu özellikler nedeniyle en sağlıklı gıdalar arasında yer aldığını ifade ederek, Mersin’in ülkedeki bakliyat ticaretinin merkezi olduğunu belirtti. Özdemir, “Sağlık sorunları ile mücadelede bakliyat en etkin besin kaynakları arasında gösteriliyor. Çünkü baklagiller protein açısından zengindir, önemli bir lif kaynağıdır, temel vitamin ve mineralleri bulundurur. Kolesterol bulunmaz, glüten içermez, antialerjiktir. Hayvansal proje içeren diğer gıdalara kıyasla daha uzun süre bozulmadan saklanabiliyor. Porsiyon başına maliyeti düşüktür. Bakliyat sadece insanlar için değil, toprak için de çok faydalıdır. Toprağa azot salgıladığından dolayı toprağı daha verimli hale getiriyor. Türkiye bir bakliyat ülkesi. Üretim kültürümüz var, üretmeyi biliyoruz. Ticaret kültürümüz var. Bu zenginliğimizi kaybetmemeliyiz. Geleceğin gıdası bakliyat” ifadelerine yer verdi.

 

Şen: “Mersin sadece ülkemizin değil dünyanın sayılı bakliyat ticaret merkezlerinden biridir”

Mersin Ticaret Borsası Meclis Başkanı Münir Şen, bakliyat üretiminin 2016 yılından bu yana yüzde 15 arttığını kaydederek, tüketim alanlarının da yaygınlaştığından söz etti. Şen, bakliyatın Türkiye ve Mersin için ayrı bir önemi olduğunu da kaydederek, “Mersin sadece ülkemizin değil dünyanın sayılı bakliyat ticaret merkezlerinden biridir. Dünyanın hiçbir şehrinde Mersin’deki gibi yoğun şekilde kümelenmiş bir bakliyat sektörü yoktur. Ülkemiz bakliyat ürünlerinin işlenmesine dayalı sanayinin yaklaşık yüzde 70’i Mersin’de kuruludur. Benzer bir şekilde ülkemiz bakliyat dış ticaretinin yüzde 80’i Mersin üzerinden yapılmaktadır. İlimizde 250’yi aşkın firma bu sektörde çalışmakta olup, istihdama önemli bir katkı sağlamaktadır. Mersin’de toplam ihracatının yüzde 18’i bakliyattan gelmektedir” diye konuşarak bilgiler verdi.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2024, 07:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER