“Oğlunuz kaza kurşunuyla ölmedi"

Cenaze töreni iptal edildi

“Oğlunuz kaza kurşunuyla ölmedi
Vatani görevini yaparken kaza kurşunuyla öldüğü belirtilen İsmail Akça’nın asker arkadaşı aileyi arayıp “Oğlunuz kaza kurşunuyla ölmedi, uzman çavuş tarafından vuruldu” iddiasında bulundu

Ahmet Emin HACISALİHOĞLU / KUŞADASI

ŞIRNAK’ta vatani görevini yaparken kaza kurşunuyla şehit düştüğü ileri sürülen Kuşadalı İsmail Akça’nın (25) birlikte askerlik yaptığı arkadaşı, babasını arayıp İsmail’in ölümünün kaza olmadığını savunarak, bir uzman çavuş tarafından vurulduğunu iddia etti. Gelen telefon üzerine İsmail’in avukat olan amcası Hasan Akça, olayın araştırılması için suç duyurusunda bulundu. Kuşadası Cumhuriyet Savcılığı, İsmail Akça’nın defin işlemini durdurdu ve cenazeyi otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu’na gönderdi. Terhisine 61 gün kala hayatını kaybeden İsmail Akça’nın babası Asım Akça’yı telefonla arayan asker arkadaşı ve üst devresi olduğunu belirten A.K., “Oğlunuz kaza ile hayatını kaybetmedi, onu birliğimizdeki uzman çavuş vurdu. İsmail kendini vuracak biri değildi. Onu bir başkası vurdu, büyük ihtimalle komutanımız uzman çavuş vurdu. Birlikte, cep telefonu kullanmamız yasaktı. İsmail, cep telefonu ile yakalandı. İsmail ile bu uzman çavuş arasında daha önce de bir tartışma yaşanmıştı. Bu tartışmadan dolayı İsmail, ‘Disko’ olarak bilinen askeri disiplin koğuşunda yatmıştı” dedi. Bunun üzerine İsmail’in avukat olan amcası Hasan Akça, önceki gün Kuşadası Cumhuriyet Başsavcılığı ile Kuşadası Emniyet Müdürlüğü’ne başvurarak olayın araştırılmasını istedi ve otopsi talebinde bulundu. Kuşadası Cumhuriyet Savcılığı, talebi kabul etti ve Devlet Hastanesi morguna kaldırılan İsmail Akça’nın dün öğle vakti yapılması planlanan cenaze töreni iptal edildi. Cenaze savcılık talimatıyla otopsi yapılmak üzere İzmir Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Açıklamada ‘Komutana ait silahtan çıkan kurşunla hayatını kaybetmiş’ denildi

AMCA Hasan Akça, yeğeninin ölüm şekliyle ilgili ciddi şüpheleri bulunduğunu ve cinayet ihtimalinin ağır bastığını belirterek, bu amaçla savcılığa başvurduklarını anlattı. Şu ana kadar yapılan açıklamaların ve ölüm şekliyle ilgili kendilerine bildirilenlerin çelişkilerle dolu olduğunu söyleyen Akça, “Ortada olan en önemli gerçek, yeğenimin komutana ait bir silahtan çıkan kurşunla hayatını kaybetmiş olması. Biz olayın araştırılıp, sadece gerçeklerin ortaya çıkmasını istiyoruz” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner30