Kimlere intibak zammı yok?

Ali Tezel yazdı...

Kimlere intibak zammı yok?

1990'da Şekerbank'tan emekli oldum intibak yasasından yararlanabiliyor muyum? Tuncer Sönmez

Sayın okurum, maalesef intibaktan sadece 01.01.2000 öncesinde emekli olmuş SSK emeklileri yararlanacak. TBMM, sizin gibi özel banka ve borsa sandıklarından emekli olanların intibak hakkını vermedi.2000 öncesi emekli olmuş 1 milyon 940 bin emekli-dul ve yetime toplam 2 milyar 400 milyon yıllık maliyetli intibak zammı 2013 Ocak veya Temmuz ayında verilecek. Rakamı böldüğümüzde kişi başı ortalaması 100 lira ama kimisi 0, kimisi 10 lira en yükseği de 310 lira zamlı intibak zammı alacak. İntibaktan sadece 31 Aralık 1999 öncesi emekli olmuş SSK emeklileri ve bu kişilerden vefat edenlerin dul ve yetimleri faydalanabilecek.

KİM NE KADAR PARA ALACAK?

Kabul edilen yüzde 75'lik alternatife göre kim ne kadar intibak alacak, işte tablo:

SGK'NIN BAĞ-KUR'U YİNE AYNI

Ali Bey, biz iki arkadaş polis olarak 01.01.1990 günü göreve başladık sonrasında ikimiz birlikte 15.05.2008 günü istifa ettik. Beraber iş yapmaya karar verdik ben vergi mükellefi olduğumdan Bağ-Kur'a prim ödedim, arkadaşım da yanımda SSK'lı olarak prim ödedi. İkimiz birlikte emeklilik için SGK'ya dilekçe verdik. Arkadaşım SSK'dan emekli oldu ben olamadım çünkü benim polislikte geçen fiili hizmet zamlarımı (FHZ) emeklilik yaşında Bağ-Kur dikkate almadı ama SSK dikkate aldı. Hani bunlar aynı kanuna ve aynı başkana bağlıydılar ama iki aynı kişiye farklı uygulama yapıyorlar. Bunu değiştirmenin yolu yok mu? İsmi Saklı

Sayın okurum, Bağ-Kur denilen kurum, 1971 yılında kuruldu ve kurulurken de sosyal güvenliği bilen memurlara ihtiyacı vardı. Hem SSK'dan hem de Emekli Sandığı'ndan işi bilen memur istediler. SSK ve Emekli Sandığı elinde ne kadar işe yaramaz, berbat memur varsa gönderdi. Bu sebeple Bağ-Kur'un mayası kötü, o kötü maya ile başladı ve sonrasında işe giren memurlar da ustalarından gördüklerini uygulamaya devam ediyorlar. Şu an SGK çatısı altında olsalar da mayalarına göre hareket etmeye devam ediyorlar.

FİİLİ HİZMET ZAMMI HİZMETE SAYILIR

Siz 2 polis arkadaş olarak 18.5 yıl çalışmışsınız ve toplamda bunun dörtte biri 4 yıl, 7 ay kadar FHZ'niz var. Emeklilik yaş hesaplamasında SSK 23.05.2002 gününe göre, Bağ-Kur da 01.06.2002 gününe göre yaş hesabı yapar. Gerek 23 Mayıs 2002 gerekse de 1 Haziran 2002 gününe göre her ikinizin de FHZ süresi 12 yıl 5 aylık süreye göre 3 yıl, 1 ay kadardır. Bu kadar süre ilk işe girişiniz olan 01.01.1990 gününden geriye götürüldüğünde başlangıcınız 3.12.1986 gibi olur. Bu başlangıca göre de SSK'dan veya Bağ-Kur'dan 50 yaşında emekli olursunuz.

BAĞ-KUR FHZ'Yİ HİZMETTEN SAYIYOR AMA YAŞ HESABINDA DİKKATE ALMIYOR

Mayası kötü Bağ-Kur, bu hesaplamada SSK gibi davranmıyor, FHZ sürenizi hizmetten sayıyor ama yaş hesaplaması için 1 Haziran 2002 gününden dikkate almıyor. Her zaman yaptığı gibi ben yaptım oldu diyor. Yani, işe girişinizi 01.01.1990 olarak dikkate alıp emeklilik yaşınızı 52 olarak belirliyor. SGK'nın web sayfasında da aynı hata var. Zaten ne zaman emekli olurum sorularını bile doğru dürüst hesaplayamayan SGK'nın web sayfası bu konuda daha da kötü durumda.

MAHKEMEYE GİDİN

Bağ-Kur'un sizi emekli etmemesine karşı yapabileceğiniz tek yol ret yazısıyla iş mahkemesine gitmenizdir. Şimdi, dava açarsanız Bağ-Kur'dan mahkeme yoluyla emekli olursunuz. Bağ-Kur mahkeme dışında başka şekilde sizi emekli etmez. Sizi yasal hakkınız olduğu halde emekli etmemesi SGK Başkanını da sevindirir, çünkü onun tek derdi "Daha az emeklimiz olsun, bütçemiz açık vermesin, ben de koltuğumda oturayım"dır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner30