İstanbul'da patlama!

Çevik kuvvet otobüsünün yanında büyük bir patlama meydana geldi. 15'i polis 16 kişi yaralandı...

İstanbul'da patlama!

İstanbul güne patlamayla uyandı. Olay, Beyoğlu ilçesine bağlı Sütlüce'de meydana geldi.

İmrahor Caddesi üzerindeki AK Parti İl Başkanlığı ile MÜSİAD binaları önünde hareket halindeki Çevik Kuvvet otobüsü yakınında patlama oldu.

Edinilen ilk bilgilere göre; patlamada 15 polis 1 sivil yaralandı. Yaralılar çevredeki hastanelere kaldırıldı.

Patlamayla birlikte otobüste büyük hasar meydana geldi. Çevredeki bazı araçlarda da hasar oluştu.

Patlamanın ardından olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. İtfaiye ekibi de olay yerine gitti.

Polis ekipleri, olay yerinde güvenlik tedbirleri aldı. İkinci bomba ihtimaline karşı bölgede inceleme başlatıldı.

Ekipler, patlamaya neden olan bombanın türünü belirlemeye çalışıyor.

ÇAPKIN: BOMBA MOTOSİKLETE KONULMUŞ

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Sütlüce'deki patlamada 10 kişinin hafif şekilde yaralandığını belirterek, motosikletteki bombanın uzaktan kumandayla patlatıldığını açıkladı.

Hüseyin Çapkın, patlamanın ardından olay yerine gelerek bilgi aldı. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Hüseyin Çapkın, "21 polisimizin içinde olduğu çevik kuvvetin görev aracı geçerken uzaktan kumandayla patlatılmış görünüyor  yaralıların hepsi hafif yaralı, ağır yaralımız yok. Biz bunları bulacağız mutlaka" diye konuştu.

Çapkın, patlamanın Etiler'de yaşanan patlamayla benzerlik gösterdiği yönünde hatırlatma yapan basın mensuplarına, "Motosiklet kullanılmış gibi görünüyor. Motosikletin üzerine konulmuş gibi duruyor. Şimdilik bilgiler bunlar" dedi. Basın mensuplarının, "Araç seyir halindeyken mi olmuş?" sorusu üzerine de Çapkın, "Evet" demekle yetindi.

PATLAMADA HAFİF YARALANAN POLİSLERE AMBULANSTA MÜDAHALE

Patlamada yaralanan 15'i polis16 kişiden hafif yaralı olan ikisine ambulansta müdahale ettikleri görüldü.

İÇİŞLERİ BAKANI ŞAHİN'DEN PATLAMAYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Ankara'dan hava yolu ile Van Ferit Melen Havaalanı'na gelen İçişleri Bakanı Şahin'i, Vali Münir Karaloğlu ve partililer karşıladı. VIP çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şahin, İstanbul'daki patlamayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini söyledi. Şahin, "Sabah çevik kuvvetimizin servis aracına yönelik uzaktan kumandalı bir saldırı gerçekleşti. Ağır yaralı olan yok içlerinde. Olayın soruşturması devam ediyor" diye konuştu.

Bir gazetecinin, "Bombanın türü ile ilgili bir bilgi var mı?" sorusu üzerine Şahin, "Araştırma devam ediyor" dedi.
Bakan Şahin, ardından konteynır kentleri ziyaret etmek için Erciş'e gitti.

ÇAPKIN: AYAKTA TEDAVİ EDİLDİLER

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Sütlüce'deki patlamada yaralananları hastanede ziyaret ederek, yaralıların toplam sayısının 16 olduğunu söyledi. İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Sütlüce'deki patlamada yaralananları Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne giderek ziyaret etti. Çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çapkın, "Hastaneye başvuranların tümünün sayısı 16. 15 polis ve 1 sivil vatandaşımız var, hepsi iyi ayakta tedavi ediliyor. Hayati tehlikesi olan yok çok şükür" dedi.

VALİ'DEN AÇIKLAMA

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı İrsen Küçük ile görüşmesinin ardından, basın mensuplarının Sütlüce'deki patlamaya ilişkin sorularını yanıtladı. Patlamanın faillerini mutlaka tespit edeceklerini belirten Vali Mutlu, "Şu ana kadar saldırıyı üstlenen bir açıklama olmadı. Takip edeceğiz ve faillerini mutlaka tespit edeceğiz. Müdahale gerektiren küçük yaralar nedeniyle de hastaneye intikal etmiş olan 15 kişi var. Bir de daha sonra hastaneye intikal etmiş bir inşaatta çalışan vatandaşımızın da yaralı olduğunu biliyoruz. Bunların hiç birisinin durumu ağır değil, basit sıyrıklar. Bir plastik patlayıcı madde yüklü motosiklet aracının ekip otosunun geçişi sırasında patlatılması suretiyle uzaktan kumandalı bir bomba düzeneği ile bir olay var" dedi.

"MÜSİAD VE AK PARTİ BİNASI İLE İLGİLİ OLMAYAN BİR PATLAMADIR"
Vali Mutlu Sütlüce'deki patlamanın MÜSİAD ve AK Parti binası ile ilgisi olmadığının altını çizerek, "Olay doğrudan doğruya emniyet güçlerimize yapılan bir saldırıdır. Bunun faillerini bulacağız, emniyetimiz takip ediyor. Yaralılar ağır iş güç kaybına sebebiyet verebilecek tarzda olmayan ama 3 tanesi ile ilgili biraz daha yakın takip var. MÜSİAD ve AK Parti binası ile ilgili olmayan bir patlamadır. O bölgeden farklı bir yerde görev almak üzere giden bir emniyet aracıdır. Dolayısıyla emniyetimize yapılan bir terör saldırısıdır. Tabii terörün böyle bir acımasız bir yüzü var. O nedenle bu konuda her zaman tavizsiz mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Bunların hiçbir zaman fırsat vermeksizin peşlerinde olamaya devletin güçleri takibinde olmaya devam edecektir. Zaman zaman kendilerini bu tür eylemlerle göstermeye niyetliler ama başka fırsatlar bulmamaları içinde elimizden gelen gayreti gösteriyoruz" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER