Güzeloğlu; "Yeni Dönemde METAB'da Olmayacaklar"

Mersin ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (METAB) Olağanüstü Meclis Toplantısı,Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu başkanlığında yapıldı.

Güzeloğlu;
Mersin İl Özel İdaresi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Vali Güzeloğlu, 30 Mart yerel seçimleri ile birlikte yeni bir yerel yönetim sürecinin başlayacağını ve 6360 Sayılı Büyükşehir Yasası gereği İl Özel İdaresi’nin, 6 Belde başkanlığı ile 5 köyün tüzel kişiliğinin sona ereceğini vurguladı. Güzeloğlu, “Mersin İl Özel İdaremiz, 6 belde başkanlığımız ve 5 köyümüz tüzel kişiliklerine son vererek Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanacak. Bu 12 kurumumuzun üyeleri, yeni dönemde METAB'da olamayacaklar. Bununla ilgili tüzük değişikliğini gerçekleştirmek için burada toplanmış bulunmaktayız. Turizm Alt Yapı Birliği olarak çok güzel çalışmalar gerçekleştirildi. İddia edebiliriz ki METAB tarafından özellikle son 4 yılda kuruluşundan bu yana belki en önemli, en değerli ve en hızlı çalışmalar ortaya konuldu. Turizm merkezlerinin plan çalışmaları, hali hazır jeolojik zemin etütleri, kıyı kenar çalışmaları çevre düzeni ve imar planı çalışmalarında çok kısa sürede çok önemli aşamalar kaydettik” dedi.

Silifke Kargıcık, Silifke Ovacık, Taşucu Boğsak, Gülnar Ortaburun başta olmak üzere önemli yatırımlarla Mersin'e çok önemli hizmetlerde bulunulduğunu kaydeden Güzeloğlu, "Silifke Kargıcık turizm merkezimizde tüm çalışmalar tamamlandı ve uygulama planları ve 1/1000 ve 1/5000’lik planlar Bakanlık onayı aşamasına getirildi. İnşallah kısa süre içerisinde yer tahsisine başlayacak duruma gelmiş oldu. Yine Silifke Ovacık Projesi de aynı şekilde Turizm Bakanlığı'ndan yatırım için tahsise açılacak. Taşucu Boğsak da hali hazır hem jeolojik zemin etüdü tamamlandı fakat çevre düzenlenmesinde itirazlar geldiği için şuan yeniden değerlendiriliyor. Değerlendirmenin ardından inşallah Boğsak'ın da tahsisinin hazır hale geldiğini belirtmekten mutluluk duyuyorum” şeklinde konuştu.


Devam etmekte olan diğer projelere de değinen Güzeloğlu, “Gülnar Ortaburun’da jeolojik zemin etüdü ve kıyı kenar çizgileri çalışmaları tamamlandı ve imar planı da ihale edildi. Şuan Bakanlık onay aşamasında. Anamur Melleç’te imar planları ihale edildi, başkanımızın bu projede çok katkısı oldu. Narlıkuyu’da zemin etüdünü bitirdik fakat orada bir marjinal tarım arazisi meselesi yüzünden çıkan bir sıkıntıyı aşmak üzereyiz. Oradan gelecek sonuca göre de bunu Bakanlığa yeniden teklif edip sadece bizim değil Türkiye’nin çok önemli ve çok özel bir beldesi, zenginliği olan Akyar’ın bir bütün olarak turizm merkezi planlamasını gerçekleştirmiş olacağız. Tarsus Gülek Karboğazı’nda da yine alt yapılar tamamlandı. Bakanlığa dönük olmak üzere uygulama imar planları da ihale edildi. Mersin-Tarsus Turizm Koruma Bölgesi’nde de yine biz METAB olarak önemli katkı sağlayıp ek zemin etüdünü yeni tahsis alanları ihalesini ve yapımını biz üstlendik” diye konuştu.

17. Akdeniz Oyunları’nda da METAB’ın değerli katkılarının olduğunun altını çizen Güzeloğlu, "Mersin olarak dünyanın en önemli spor organizasyonlarından birine imza attığımız Akdeniz Oyunları boyunca METAB, tanıtım objelerinin, materyallerinin hazırlanmasında çok önemli tanıtıma katkılar sağladı. Özellikle oyunlar köyünde yabancı sporculara ciddi bir tanıtım atağı gerçekleştirdik. Sporun turizme olan katkısı düşünüldüğünde bu hizmetler, Akdeniz Oyunları’nın başarıyla gerçekleştirilmesinde ve Mersinimizin en iyi şekilde tanıtılmasına önemli katkı koymuştur. Sonuç itibarıyla bugün METAB özel ve başarılı bir örnek olarak turizm alt yapısını hizmet eden bir yapıyla bugüne geldi. Yeni yönetime 2,5 milyon TL kaynak bırakıyoruz. Genelde Türkiye’de kurumlar borçla devredilir ama biz nakit devrediyoruz. Bu da başarılı bir kamu yönetimidir. Yeni dönemin Mersinimiz ve birliğimiz için hayırlara vesile olmasını diliyor, tüm üyelerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından METAB tarafından sürdürülen projelerin son durumları görüşülerek, tüzük değişikliği üyelerin oylarına sunuldu ve oybirliğiyle kabul edildi.
Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2014, 11:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER