Müzebüs, TEGV'li Çocuklarla Buluştu

Rahmi Koç Müzesi'nin Türkiye'nin her yerindeki öğrencilere ulaşmak için hayata geçirdiği ‘Müzebüs', Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Mersin Birimi'ne gelerek müzeyi çocukların ayağına getirdi.

Müzebüs, TEGV'li Çocuklarla Buluştu
Geçmişten günümüze teknoloji ve sanayinin gelişimini, yanlarında getirdikleri alet ve maketlerle tanıtan görevliler, TEGV çocuklarına neşeli ve bilgilendirici saatler yaşatıyor. Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşlarından biri olan TEGV ile Rahmi Koç Müzesi’ne bağlı 'Müzebüs'ün gerçekleştirdiği işbirliği kapsamında TEGV’in etkinlik noktalarında bugüne kadar bin 300 çocuk Müzebüs etkinliğine katıldı. Maddi veya coğrafi nedenlerle müzeye gidemeyen çocuklara müze tecrübesi yaşatan gezici müze projesi 'Müzebüs', geçtiğimiz günlerde TEGV’in Adana, Bursa, Denizli, Mersin ve Manisa’da bulunan etkinlik noktalarını ziyaret ederek, müzeyi çocukların ayağına götürdü. Müzebüs görevlileri, farklı ve yaratıcı araç ve yöntemlerle çocuklara müzeciliği ve müzelerin koleksiyonlarını tanıtarak, daha önce hiç görmedikleri obje ve etkinlikler sayesinde unutamayacakları bir deneyim yaşatıyorlar. Müzebüs'te ulaşım, iletişim, kuvvet, hareket ve çevre bilinciyle ilgili, teknolojik gelişimi gösteren 70 obje sergileniyor. Bu objeler arasında kronometre, radyometre, telgraf, gramafon, güneş saati ve benzeri aletler bulunuyor.

TEGV Mersin Öğrenim Birimi'ne de gelen 'Müzebüs'ü, Salim Güven İlkokulunda okuyan yaklaşık 120 öğrenci dolaştı. Öğrencilerin okul ünite konularının iletişim-haberleşme olması, çocukların müzede telgraf, eski dergi, gazete ve çok eski telefonları görmeleri öğretmenler tarafından olumlu karşılandı. Öğrenciler kitaplarda gördüklerini birde görsel olarak ta görerek konuyu pekiştirmiş oldular. 'Müzebüs' çalışmasıyla ilgili açıklama yapan TEGV Mersin Öğrenim Birimi Sorumlusu Müberra Ateş, özellikle müzeyi hiç görmeyen çocukların bu yolla müze görmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini ifade ederek, "Emeği geçen başta Rahmi Koç Müzesi olmak üzere herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Müzede çocuklar hem bilgi hem de ilham alıyorlar. Şu an yürüttüğümüz eğitim etkinliklerimiz oldukça başarılı olarak devam ediyor ancak yine de her zaman için maddi, coğrafi veya her iki sebepten dolayı müzemize gelemeyen okullar olacağının farkındayız. 'Müzebüs' adı verilen 'Gezici Müze' projesinin önemli amacı kısıtlı imkanları olan çocuklara müzenin sunduğu imkanları tattırmak, farklı ve yaratıcı araç ve yöntemlerle eğitim alma şansını vermek. Özellikle müzeye gidemeyen öğrencilere sunulan bir çalışma" dedi.
Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2014, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER