Maliye Çalışanları İş Bıraktı

Maliye çalışanları, Türkiye genelinde olduğu gibi Mersin'de de, "Eşit işe eşit ücret" talebi ile bir günlük iş bırakma eylemi yaptı. Defterdarlık ve Vergi Dairesi'nin bulunduğu binaya, "Bu iş yerinde grev vardır" yazılı pankart asan maliye çalışanları, davul zurna eşliğinde halaylar çekerek hak talebinde bulundu.

Maliye Çalışanları İş Bıraktı

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) Mersin Şubesi'ne üye maliye çalışanları, BES Genel Merkezi'nin aldığı 'bir günlük iş bırakma eylemi' kararı doğrultusunda sabah saat 09.00'dan itibaren Mersin Vergi Dairesi Başkanlığı ve Mersin Defterdarlığının Kuvay-i Milliye Caddesi üzerindeki binası önünde toplanmaya başladı. İşbaşı yapmayan maliye çalışanları, binanın dışına, "Bu iş yerinde grev vardır" yazılı bir pankart astı. "Vekile var, bize yok mu?",
"Yarışma değil, dayanışma istiyoruz", "Eşit işe eşit ücret" ve "İnsanca yaşamak istiyoruz" yazılı dövizler açan maliye çalışanları, attıkları sloganlarla da hükümeti ve 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'yi (KHK) protesto etti.
Maliye çalışanları, davul zurna eşliğinde uzun süre halaylar çekerken, BES Mersin Şube Başkanı Kemal Göçmen, saat 11.00'de iş bırakma eylemine ilişkin açıklamayı okudu. Hükümetin, kamuoyuna, 'Eşit işe eşit ücret' adı altında açıkladığı 666 sayılı KHK'yi eleştiren Göçmen, söz konusu KHK ile mevcut ücret adaletsizliklerinin daha da büyütüldüğünü, aynı masalarda çalışan emekçiler arasındaki ücret farkının daha da artırıldığını ve merkez-taşra ayrımının iyice artırıldığını öne sürdü. "Bunlar yetmiyormuş gibi
ek ödemelerimiz emekliliğe esas kazancımıza dahil edilmeyerek, bizlere emeklilikte de sefalet reva görülmüş ve fazla mesai ücretlerimize göz dikilmiştir" diyen Göçmen, bu kararnameyi hazırlayanların, emekçileri bölmeyi, parçalamayı ve birbirine kırdırmayı amaçladıklarını iddia etti. Uzman-uzman olmayan ayrımı ile çalışanlarının onurunun kırıldığını, bu ayrımcı politikaları artık hazmedemediklerini vurgulayan Göçmen, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in BES Genel Merkez Yönetim Kurulu'na verdiği, 'Ücret
adaletsizliğine son vereceğiz' sözünü hiç hatırlamadığı gibi ücret adaletsizliğini derinleştiren uygulamalara imza attığını ileri sürdü.
Aynı kurumda, aynı iş yerinde, aynı görev, yetki ve sorumlulukla çalışanların aynı ücreti almalarının temel bir insan hakkı olduğunu vurgulayan Göçmen, Maliye Bakanlığının İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nde yer alan, "Herkesin herhangi bir ayrım gözetilmeksizin eşit iş için eşit ücret hakkı vardır" hükmünü uygulamayarak temel insan haklarını ihlal ettiğini söyledi.
Maliye emekçilerinin birlikte mücadele ederek haklarını kazanacaklarının altını çizen BES Şube Başkanı Göçmen, taleplerini de şöyle sıraladı:
"Uzman-uzman olmayan ayrımına son verilmelidir. Merkez-taşra ayrımı ortadan kaldırılmalı, gerek ücret artışlarında gerekse fazla mesai ücreti ödemelerinde yaşanan tüm ayrımlara son verilmelidir. Tüm amir vasfı taşıyan emekçilere yapılan ayrımcılığa son verilmelidir. Keyfi görevlendirme ve atamalara son verilmelidir."
Bugün tüm maliye emekçilerinin iş bırakarak alanlara çıktıklarını belirten Göçmen, bu ayrımcı uygulamalar son bulmadan mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerinin altını çizerek, "Maliye Bakanlığını bu utanç verici uygulamaya son vermeye, çalışanlar arasındaki eşitsizliği ve adaletsizliği kaldırmaya çağırıyoruz. Tüm maliye emekçilerini de yapacağımız eylemlere koşulsuz katılmaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.
Maliye çalışanları, Göçmen'in açıklamasının ardından iş yerlerine girmeyerek olaysız dağıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER