Atatürk'ün Mersin'e Gelişi Kutlandı

Mustafa Kemal Atatürk’ün Mersin’e gelişinin 91. yıldönümü törenlerle kutlandı.

Atatürk'ün Mersin'e Gelişi Kutlandı
İstasyonda yapılan törende, gazileri taşıyan temsili trenin karşılanması sırasında vagonun kapısı açılmadı. 

Atatürk’ün Mersin’e gelişinin 91’inci yıldönümü, düzenlenen törenlerle kutlandı. Atatürk’ün Mersin’e ilk geliş tarihi olan 17 Mart dolayısıyla ilk tören tren garında gerçekleştirildi. Sabah erken saatlerde gerçekleştirilen törene Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Mersin Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun, CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, protokol üyeleri ile öğrenciler katıldı.

‘Kurtuluş Treni’nin Vali Güzeloğlu ve protokol üyeleri tarafından karşılanması sırasında, Türk bayrağını Güzeloğlu’na teslim etmesi gereken gaziler, vagondan inmek için hamle yaptılar ama bir türlü kapıyı açamadılar. Dışarıdan müdahaleyle kapıyı açmaya çalışan görevliler de başarılı olamadı. İçeriden gazilerin, dışarıdan görevlilerin kapı açma çabaları sürerken, Vali Güzeloğlu arka kapıya geçilmesini istedi. Bunun üzerine protokol üyeleri arka kapıya yöneldi ancak, bu kapı da bir türlü açılamadı. Daha sonra görevliler ön kapıyı açmayı başardı. Protokol üyeleri ve gaziler bir kez daha ön kapıya geçerek, temsili bayrak teslimini gerçekleştirdiler. Vagondan inen Türkiye Muharip Gaziler Derneği Mersin Şube Başkanı Kemal Cındız, Türk bayrağını öperek Vali Güzeloğlu’na teslim ederken, Güzeloğlu da bayrağı öperek teslim aldı.PROTOKOL VE ÖĞRENCİLER CUMHURİYET ALANI’NA YÜRÜDÜ

Törende daha sonra Güzeloğlu, protokol üyeleri ve öğrenciler, bando eşliğinde İnönü Bulvarı’nı takiben Cumhuriyet Meydanı’na yürüdüler. Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasıyla devam eden kutlamalarda öğrenciler Atatürk ve Mersin temalı şiirler okudu. Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı’ndan Deniz Kurmay Binbaşı Hızır İlyas Gürsoy’un, Atatürk’ün Mersin’e gelişini anlattığı konuşmasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan da bir konuşma yaptı.

Atatürk’ün Mersin’e ilk geliş tarihi olan 17 Mart 1923’ten bu yana 91 yıl geçtiğini anımsatan Özcan, bu tarihten sonra Atatürk’ün Mersin’e 6 kez daha geldiğini kaydetti. 17 Mart’ın ise kent için ayrı bir önemi olduğunun altını çizen Özcan, Atatürk’ün, bu tarihte o zaman Millet Bahçesi olan Cumhuriyet Meydanı'nda yaptığı tarihi konuşmasında, “Mersiniler, memleketiniz Türkiye'nin çok mühim bir noktasında bulunuyor ve önemli bir ticaret noktasıdır. Memleketiniz, bütün dünya ile Türkiye’nin irtibatı noktasının en mühim bir yeridir. Memleketin için zafer ve terakki sahası ekonomi ve ticarettir. Bunu takdir ediyorsanız çok çalışmaya mecbursunuz. Aksi takdirde memleketin hakiki sahibi olduğunuzu söyleseniz bile kimseyi inandıramazsınız. Sizlere son sözüm şudur ki, bu memleketin hakiki sahibi olunuz” dediğini ifade etti. Özcan, “Atatürk’ün 91 yıl önce Mersin'in konumu ve geleceğiyle ilgili söylediklerine bakarsak, O’nun ne kadar ileri görüşlü bir insan olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Çünkü Mersin, coğrafi konumu itibariyle istikbal vaat eden Türkiye’nin önemli illerinden birisidir. Bizler de onun vasiyetini yerine getirdik, hayata geçirdiğimiz projelerle Mersin’e sahip çıktık. Ancak, yine O’nun belirttiği gibi daha yapacak çok işimiz var” dedi.

Başkan Özcan’ın konuşmasının ardından tören, Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibi’nin gösterileriyle devam etti. Aksilikler burada da devam etti ve müziğin birden kesilmesiyle ekip, oyununu müziksiz tamamlamak zorunda kaldı.“BUGÜNÜ MİLLETÇE COŞKUYLA KUTLUYORUZ”

Törenin sonunda basın mensuplarına günün anlamına ilişkin açıklama yapan Güzeloğlu, Atatürk’ün Mersin’e gelişinin 91’inci yıldönümünü milletçe büyük bir coşkuyla kutladıklarını söyledi. Güzeloğlu, “Büyük önder Atatürk’ün Mersin’e ilk gelişinde ifade ettikleri ve sonraki tüm gelişlerinde tekrar ettikleri gibi Mersin Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana ülkemizin en önemli dışa açılan, ülkemizin ekonomik anlamda kalkınmasına katkı sağlayan, her yönüyle Türkiye’nin çok özel ve güzel bir ili ve bir büyükşehridir. Türkiye Cumhuriyeti’nin 2023 hedeflerine yürüyüşünde de bunu zenginleştiren, geliştiren ve bu anlamda çok büyük katkı veren bir kentidir. Bugün biz bu coşkuyu yaşarken, 2023’e Mersin’i de Türkiye’nin ilk 5 büyük kenti arasında yer alacak bir kent olarak hazırlamanın çabası içerisindeyiz. Ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum, kahraman gazilerimize milletçe şükranlarımızı sunuyorum” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2014, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER