Pandemi Bize Dağı'nın Önemini Hatırlattı

Pandemi Bize Dağı'nın Önemini Hatırlattı

Pandemi Bize Dağı'nın Önemini Hatırlattı

PANDEMİ SÜRECİ DOĞANIN ÖNEMİNİ GÖSTERDİ

Akdeniz Basın Birliği başkanı Haydar Coşkunfırat ,5 Haziran Dünya Çevre Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı doğa ve çevre yok edilmesi insanlığın geleceğine konulan bir ambargodur.

PANDEMİ SÜRECİ DOĞANIN ÖNEMİNİ GÖSTERDİ

 Pandemi sürecinde insanların çevreyi ne kadar tahrip ettiğinin ortaya çıktığını vurgulayan Coşkunfırat "Hem çevre hem de insan sağlığı için maalesef tek problem 'hava kalitesi' değildir.

 Günümüzde özellikle denizlerdeki plastik kirliliği ciddi bir çevre sorunudur. Salgın nedeniyle gereksinim duyulan ve tüketimi artan tek kullanımlık kişisel koruyucuların doğru şekilde bertaraf edilmemesi ya da geri dönüştürülmemesi, hem çevreyi tehdit edecek hem de salgının yayılma riskini artıracaktır.

 Salgın nedeniyle kullanılmış maskeler, eldivenler ve koruyucu ekipmanlar mutlaka tıbbi atık olarak değerlendirilmelidir. Dünyada üretilen ilk plastiğin doğada hala kaybolmadığı göz önünde bulundurulduğunda, süreç insanlık için çok daha dikkatli olmayı gerektirmektedir. Ülkemizde ve dünyada plastik sorunun önüne geçilmesi için yeniden kullanım, onarım ve geri dönüşüm yollarının bir politika olarak dikkatle izlenmesi eskisinden daha gereklidir. Pandemi süreci, tüm insanlığa çevreyi ne kadar tahrip ettiğini gösterirken, sokağa çıkma kısıtlaması neticesinde kapalı kalınca temiz bir doğanın değerini ve önemini anlatmıştır.

Coşkunfırat Bu vesile ile 5 Haziran Dünya Çevre Gününde tüm insanları doğa ve çevre sevgisi ve saygısı üzerine düşünmeye davet ediyorum"

 "

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner30