Büyükşehir'den Erkek Öğrenci yurdu

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Eski tıp fakültesi binası yerinde yeni yaptığı üniversite öğrencilerinin kalacağı ‘Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu’nu hizmete açtı.

Büyükşehir'den Erkek Öğrenci yurdu

Mersin Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışıyla öğrencilerin ulaşım, beslenme ve barınma gibi temel sorunlarına destek amacıyla hayata geçirdiği hizmetlere bir yenisini daha ekledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer’in katılımıyla 120 yataklı ‘Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu’ hizmete açıldı.

Büyükşehir Belediyesi, Başkan Vahap Seçer’in “Öğrenciler için 10 numara şehir” dediği Mersin’de, 10 numara bir hizmete daha imza attı. Öğrencilerin güvenli bir şekilde konaklayabilmeleri için hizmete sunduğu yurdun açılışına çok sayıda vatandaş katıldı.

 “Gençler gelecekler, canlılık olacak”

İhsaniye Mahalle Muhtarı ve Akdeniz Renkli Eller Kadın Koperatifi Başkanı Zehra Yılmaz, yurdun açılışını değerlendirerek, “O kadar kıymetli ki bizim için. Burası, eski Tıp Fakültesi taşındıktan sonra metruk duruma gelmişti. Korkuyorduk buradan geçmeye ve gerçekten şu anda yurdumuzun mahallemize çok şeyler katacağından eminim. Esnaflarımızın durağanlaşan işleri de açılacak. Gençler gelecek, canlılık olacak. Buradan artık çocukların mutlu sesleri gelecek. Son derece mutluyum” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin mahalleye yaptığı diğer hizmetleri de sıralayan Yılmaz, “Sadece buradaki yurt açılışı değil, bizim buradaki Mahalle Mutfağımız çok kıymetli. 3.5 liraya vatandaşlarımız çeşit çeşit yemekler yiyorlar. Burada daha çok dezavantajlı insanlar var. Ben sadece kendi mahallemden bahsediyorum ama Mersin’e baktığımız zaman çehre değişti. Mersin kadın kenti oldu. İnsanlar kendini yolda yürürken değerli hissetmeye başladı. Gerçekten çok önemli ve çok değerli işler” ifadelerini kullandı.

“Mersin’de okumak çok güzel bir duygu”

“Fazla kira istiyorlar o yüzden Mersin’de öğrenci için yurt çok avantajlı”

Mersin’in öğrenciler için rahat bir şehir olduğunu söyleyen Emin Yılmaz, “Mersin, tam öğrencilik bir şehir. Burada yurt açılması çok güzel, çünkü kiralar arttı. Öğrencilerden fazla kira istiyorlar. O yüzden Mersin’de öğrenci için yurt çok avantajlı. Kira 3 bin liraysa yurt 700-800 lira oluyor. Ben bir öğrenci olarak mesela bu sene üniversite sınavına gireceğim. Öğrenciye çok destek çıkıyorlar. Bizim için ücretsiz dershane açtılar, oraya gidiyorum. Dershanede sabah çorba dağıtıyorlar. Maddi açıdan aileme katkısı oluyor” diye konuştu.  

“Mersin halkına Vahap Seçer’i seçtiği için teşekkür ederiz”

Mersin Üniversitesi’nde okuduğunu ve açılışı yapılan Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu’nda kaldığını söyleyen Cemil Akpınar, “Bu yurt bizim için 10 numara bir hizmet oldu gerçekten. İstediğimiz bir hizmetti. Konum olarak güzel bir yerde. Fiyat olarak da gayet makul. Kahvaltı ve akşam yemeğimizi yurtlarda yiyoruz. Yurt açılmadan önce sürekli Adana’ya trenle gidip geliyordum. Yurdun açılmasıyla beraber artık buradan okuluma tek otobüsle gidip gelebiliyorum. Ulaşım konusunda gayet rahat ve güzel bir şehir. Mersin halkına Vahap Seçer’i seçtiği için teşekkür ederiz” dedi.

“Öğrencilerin derdine derman oldu”

Toros Üniversitesi Optisyenlik Bölümü öğrencisi olan ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu’nda kalan Mertcan Alçiçek isimli öğrenci ise “Bu yurt öğrencilerin derdine derman oldu gerçekten. Çok memnunuz, her yönüyle eksiksiz. Çamaşırhanemiz mevcut, ulaşım yönünden üst düzey seviyede. Hemen bir arka sokaktan bulunduğumuz üniversiteye tek otobüsle gitme imkanı var. Bu konuda gerçekten çok avantajlı. Mersin’de öğrenci olmak eksiksiz, sorunsuz ve güzel bir şey. Canımız sıkılmıyor. Arkamızda deniz, önümüzde dağ var. Canımız sıkılınca aktiviteler yapabiliyoruz. Bu konuda gayet güzel ve elverişli bir şehir” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER