ABD yine "Obama" dedi

ABD, başkanını seçti. Resmi olmayan sonuçlara göre Obama ikinci kez kazandı

ABD yine

ABD, yeni başkanını seçti. Uzun seçim gecesinin sonunda, TSİ 06.15'de açıklanan resmi olmayan sonuçlara göre Barack Obama 4 yıl daha ABD'yi yönetecek.

Florida ve Alaska dışındaki eyaletlerde sonuçlar belli oldu. Obama 303, Romney ise 203 delege kazandı. Seçimi kazanmak için adaylardan birinin 270 delege kazanması gerekiyordu.

ROMNEY YENİLGİYİ KABUL ETTİ
Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Mitt Romney, Obama'yı telefonla arayarak kutladı. Daha sonra Boston'daki seçim merkezinde taraftarlarına seslenen Romney, destekçilerine teşekkür etti ve yenilgiyi kabul etti. Romney konuşmasında "umarım başkan ABD'ye yol göstermede başarılı olur" dedi.

 Romney yenilgiyi kabul etti

Demokrat parti'nin Chicago'daki seçim merkezinde ise kutlamalar devam ediyor. Barack Obama'nın şu sıralar bir zafer konuşması yapması bekleniyor.  

 Zafer böyle kutlanıyor

DAKİKA DAKİKA SEÇİMLER
TSİ 01.00'de doğudaki eyaletlerde sandıkların kapanması ile seçim gecesine start verildi. İşte seçim gecesinde dakika dakika yaşananlar...   

06.00-07.00 ZAFER OBAMA'NIN!!!

06.20 Barack Obama zaferini twitter üzerinde duyurdu. ABD Başkanı mesajında, "bu sizin sayenizde" dedi.

Obama, gönderdiği bir başka mesajda da eşi ile kucaklaşırken çekilmiş bir fotoğrafı ekledi ve "4 yıl daha" yazdı.   

ABD seçim rehberi

DÜĞÜMÜ OHIO ÇÖZDÜ
Beklendiği gibi zafer Ohio sonuçlarının açıklanmasından sonra kesinleşti.  ABD siyasi tarihinde Ohio'yu almadan başkanlık koltuğuna oturabilmiş bir Cumhuriyetçi aday henüz yok. 1964'ten bu yana Ohio eyaletini alan aday başkanlığı da kazandı.

ZAFER!!!
06.15
Kritik Ohio'nun da aralarında olduğu, sonuçları açıklanmayan bazı doğu eyaletlerinde Barack Obama'nın kazandığı ve 270 delege barajını aştığı duyuruldu. Resmi olmayan sonuçlara göre Ohio, Oregon ve Iowa'yı da kazanan Obama'nın delege sayısı 274'ü buldu.

06.02 Ülkenn batısından da sonuçlar gelmeye başladı En çok delege veren California ile Hawai ve Washington eyaletleri beklendiği gibi Obama dedi. Kuzey Carolina ve Idoha'da ise Romney kazandı.

Son duruma göre delege sayısı:

Romney: 203 Obama: 243

Adayların Başkan seçilmesi için 270 delegeye ulaşması gerekiyor.

05.00-06.00 SÜRPRİZ YOK!

05.58
itibariyle henüz sürpriz yaşanmadı. Sandık çıkış sonuçlarına göre iki aday da öngörülen eyaletleri alıyor. Ancak kritik eyaletler olan Ohio, Virginia ve Florida'da sonuçlar henüz netleşmedi. 

Son duruma göre delege sayısı:

Romney: 184, Obama: 172   

Obama'nın kazandığı eyaletler: Vermont, New Hampshire, Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, New Jersey, Delaware, Maryland, Maine, New York, Pennsylvania, Michigan, Wisconsin, Illinois, New Mexico, Minnesota

Romney'nin kazandığı eyaletler: Batı Virginia, Indiana, Kentucky, Tennessee, Güney Carolina, Georgia, Alabama, Mississippi, Arkansas, Lousiana, Teksas, Oklahama, Kansas, Kuzey Dakota, Güney Dakota, Nebraska, Wyoming , Arizona, Missouri, Montana, Utah 

05.50: Minnesota'da Obama kazandı.

05.40: Arizona eyaletini Romney kazandı. 

05.02 Montana ve Utah'da kazanan Romney oldu. Delege sayısında Romney 163'e 162 öne geçti. 

Kritik eyaletlerde Ohio ve Florida'da Obama, Virginia'da ise Romney önde gidiyor. 

04.00-05.00 OBAMA ÖNE GEÇTİ

TSİ 04'00'da 14 eyalette daha sandıklar kapandı.

04.54: Kritik eyaletlerden New Hampshire'da da Obama kazandı. Delege sayısında Obama 162'ye, 153 öne geçti. Bu tabloya göre Romney'nın seçimi kazanabilmesi için Ohio, Florida ve Virginia'da kazanması gerekiyor.

04.39 itibariyle açıklanan 32 eyaletten 15'ini Obama, 17'sini Romney kazandı. Sandık çıkış anketlerine göre adaylar şu eyaletleri kazandı:

Obama'nın kazandığı eyaletler:   Vermont, Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, New Jersey, Delaware, Maryland, Illinois, Michigan, Maine, New York, Pennsylvania, Michigan, New Mexico, Wisconsin

Romney'nin kazandığı eyaletler: Batı Virginia, Indiana, Kentucky, Tennessee, Güney Carolina, Georgia, Alabama, Mississippi, Arkansas, Lousiana, Teksas, Oklahama, Kansas, Kuzey Dakota, Güney Dakota, Nebraska, Wyoming  

Romney: 153 Obama: 158

04.21'de kritik eyaletlerden Pensylvania'da kazanan Obama oldu.

03.00-04.00 KIRAN KIRANA
TSİ 03.00'da 17 eyalette daha sandıklar kapandı.

En kritik eyalet olan Ohio'da Obama önde gidiyor. Florida'da da seçimin başa baş gittiği belirtiliyor.

Saat 03.26 itibariyle açıklanan 19 eyaletten 9'unu Romney, 10'unu Obama kazandı.

Obama'nın kazandığı eyaletler: Maine, Vermont, Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, New Jersey, Delaware, Maryland, Illinois ve Washington DC

Romney'nin kazandığı eyaletler: Batı Virginia, Indiana, Kentucky, Tennessee, Güney Carolina, Georgia, Alabama, Mississippi, Oklahama

Delege sayısında da son durum şöyle: 

Romney: 82, Obama: 78

02.00-03.00 NEFESLER TUTULDU
TSİ 02.30'da Ohio, Kuzey Carolina ve Batı Virginia'da sandıklar kapandı. Batı Virginia'da kazanan Romney oldu. TSİ 01'00'de sandıkların kapandığı Güney Carolina'da da kazanan Romney oldu.

Böylece 02.30 itibariyle açıklanan 5 eyaletten 4'ünü Romney kazanmış oldu. Indiana, Kentucky, Güney Carolina ve Batı Virginia'yı kazanan Romney 33 delegeyi garantilemiş oldu. Obama ise Vermont'tan 3 delege kazandı.

01.00-02.00 İLK SONUÇLAR

TSİ 01.00 dolaylarında Georgia, Güney Carolina, Virginia New Hampshire, Vermont ve Florida'nın bazı bölgelerinde sandıklar kapatıldı. İlk sonuçlar geleneksel olarak Cumhuriyetçi adaylara oy veren Kentucky ve Indiana'dan geldi. TSİ 02.00 sularında açıklanan sonuçlara göre beklendiği gibi iki eyaleti de Romney kazandı. 

Obama'nın da Vermont'da kazandığı duyuruldu.

İLK OYLAR
Yerel saatle geceyarısından sonra, geleneksel bir uygulama çerçevesinde, New Hampshire eyaletinin iki küçük kasabasında, seçim gününün ilk oyları kullanıldı ve sayıldı.

Buna göre, Dixville Notch kasabasındaki sandıktan Obama ve Romney'ye 5'er oy çıkarken, Hart's Location'da da Obama 23, Romney 9, Özgürlükçü Parti adayı Gary Johnson da 1 oy aldı.
İlk oyu kullanan Dixville Notch kasabasında adayların ilk kez eşit oy aldığı görüldü.

OBAMA BASKETBOL OYNADI
ABD Başkanı Barack Obama, seçim sonuçlarını Chicago'dan izliyor. 

Kentteki seçim kampanyası noktalarına sürpriz ziyaretlerde bulunan Obama, sandıklar kapanmadan son şanslarını deneyerek seçmenlere telefon ve sosyal medya yoluyla ulaşmaya çalışan gönüllere destek veriyor ve kampanyasının son durumunu değerlendiriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner30