Dolar uçtu Altın sert düştü

İşte tüm dünyanın beklediği toplantıdan çıkan karar!

Dolar uçtu Altın sert düştü
 FED Başkanı Janet Yellen'ın yaptığı açıklamalarla birlikte, gelecek yılın Nisan ya da Mayıs ayında faiz artırım sürecinin başlayacağı yönündeki algı, piyasalarda risk alma iştahını tamamen tersine çevirdi. Açıklamanın ardından gelişen ülke kurları değer kaybetmeye başlarken, hisse senedi piyasaları da yapılan bu açıklamanın ardından faiz artırımını fiyatlamaya başladı. 

TheLira'nın haberine göre, Türk Lirası gelişen ülke kurları arasında önemli ölçüde satış yiyen kurlardan biri olurken, ABD seansının kapanışında 2.2440 seviyesine kadar yükseldi. Diğer gelişen ülke para birimlerinde de satışlar yüzde 1'leri buldu. Diğer yandan dolar sadece gelişen ülke para birimlerine karşı değil, gelişmiş ülke para birimlerine karşı da faiz artışı söylemiyle birlikte değer kazandı.  Dolar  Endeksi hafta başında 79.20'lere kadar gevşemişken, bugünkü açıklamalar sonrasında 80'in üzerine çıktı. 

Euro/ dolar  paritesi 1.39'un üzerindeki seyrinin ardından açıklamalar sonrasında 1.3820 seviyesine kadar geriledi. Diğer taraftan ABD hisse senetlerinde de satış hakimdi. 
Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2014, 08:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER