Mersin'in Gururu Aleyna Akçınar

25 Şubat-2 Mart 2014 tarihleri arasında Fransa’nın Nimes kentinde düzenlenen Salon Okçuluk Dünya Şampiyonası Makaralı Yay Genç Bayanlar kategorisinde şampiyon olan milli sporcu Aleyna Akçınar, Mersin’in gururu oldu.

Mersin'in Gururu Aleyna Akçınar
Toplamda 50 ülkeden 379 sporcunun katıldığı yarışmada Mersin’i Nokta Okçuluk Mersin Spor Kulübü sporcularından Aleyna Akçınar temsil etti. Yarışmaya çok zor şartlar altında çalışmasına rağmen tek hedefinin öncelikle Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek olduğunu vurgulayan milli okçu Akçınar, 560 puan olan kendi rekorunu 2014 Dünya Şampiyonası’nda 568’e yükselterek egale etmiş oldu. Aleyna Akçınar, takım arkadaşları Yeşim Bostan ve Begüm Topkarcı ile Makaralı Yay Genç Bayanlar kategorisinde ilk gün karşılaştıkları Rusya’yı 232 ye 230 puan ile eledi. Genç Millilerimiz ikinci gün Amerika ile karşılaşarak yapılan final atışları sonunda, Amerika’yı 225 -224 puanla yenerek Dünya Şampiyonu oldu.“Başarımızı Salman Malkoç’a Borçluyuz”

Yarışmayla ilgili açıklama yapan Türkiye Okçuluk Federasyonu Mersin İl Temsilcisi ve milli sporcu Aleyna Akçınar’ın antrenörü Aytekin Ataş, alınan sonucun sabır, disiplin ve başarının bir ürünü olduğunu söyledi. Yaklaşık bir yıldır disiplinli bir şekilde çalışmalarına ara vermeden çalıştıklarını kaydeden Ataş, “Azmettik ve başardık. Bu başarı Türkiye okçuluk tarihinde ve Mersin için de bir ilk. Bir şeyi özellikle vurgulamak istiyorum. İlimizde 40 yıldır okçuluk yapılıyor. Ben 7 yıldır Mersin’de antrenörlük yapmaktayım. Bir çok idarecimizle birlikte çalıştık. Ancak İl Müdürümüz Sayın Salman Malkoç bize adete doping etkisi oluşturdu. Geldiği günden bu yana bizleri antrenman sahamızda ziyaret ederek, sporcumla bizzat ilgilendi. Sorunlarımızı dinlemekle kalmayıp süratle giderdi, hatta bizleri şaşırtarak ulaşım sorunu olan Aleyna’ya ihtiyaç duymamız halinde şahsi aracını tahsis ettirerek antrenmanları vaktinde yapmasını sağladı. Antrenöre ve sporcuya verdiği bu değeri görünce benim ve sporcumun azmi iki kat arttı. Bununla da yetinmeyip 7 yıldır dile getirdiğimiz saha sorunu ve malzeme sorunu da gidererek Dünya Şampiyonu olmamıza en büyük katkıyı sağlayarak, Mersin adına bir ilki başarmamızı sağlamıştır. İl Müdürümüz Salman Malkoç’a çok teşekkür ediyor ve desteklerini her zaman görmek istiyoruz” dedi. 

Mersin’de spor alanında çok yakında olumlu gelişimlerin yaşayacaklarını da düşündüğünü ifade eden Aytekin Ataş, önümüzdeki süreçte okçulukta yeni başarılar alacaklarına inançlarının tam olduğunu sözlerine ekledi. 
Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2014, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER