Yaban Domuzlarına Sürek Avı

Mersin’in Mut ilçesine bağlı Kelce ve Hacınuhlu köylerinde, ekili tarım arazileri ile meyve bahçelerine zarar veren yaban domuzları için sürek avı yapıldı.

Yaban Domuzlarına Sürek Avı
Kelce ve Hacınuhlu köylerindeki çiftçilerin, yaban domuzlarının ekili tarım alanları ile meyve bahçelerine zarar verdikleri yönünde şikayetlerini yazılı ve sözlü olarak dile getirmesiyle, Mut Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği'nin de desteğiyle popülasyonları zarar verecek düzeyde artmış olan yaban domuzlarının mücadele amaçlı avlanabilmesi için sürek avı planlandı.


Bu amaçla 15 avcı ve 10 sürekçi yaban domuzu avı gerçekleştirdi. Jandarmanın ve 112 Acil Servis ekiplerinin tedbir aldığı sürek avında 3 adet yaban domuzunun etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Doğal hayatın korunarak bir denge içerisinde sürdürülebilir olması gerektiğini belirten Mut Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisi Muazzez Cüce, "Domuzlar da bir yaban hayvanı ve bunun da o doğal denge içerisinde bir yeri var. Çok hızlı ürüyor ve çoğalıyorlar. Yaban domuzu kültür bitkilerini yemek, çiğnemek, tarlayı burnuyla sürüp tahrip etmek, sebze ve meyve bahçelerini talan etmek suretiyle zarar verir. Bölgede yaşayan çiftçilerimizin talebi üzerine, yabani domuz popülasyonunun zarar eşiğini geçtiği, Mut İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik personelleri tarafından tespit edilerek gerekli incelemeler yapılmış ve zirai mücadele teknik talimatları ışığında Bakanlığımız tarafından hazırlanan Bitki Sağlığı ve Karantina Program ve Prensipleri doğrultusunda yaban domuzu sürek avı yapılmasına karar verilmiştir" dedi.
Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2014, 12:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER