6 yıl karnında bununla yaşadı!

Yıllardır çektiği acıların sebebi sağlık skandalı çıktı

6 yıl karnında bununla yaşadı!

Kütahya'da yaklaşık 6 yıl önce fıtık ameliyatı olan kişinin karnında unutulan gazlı bez, kapalı ameliyat yöntemiyle alındı.

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, DPÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şahin Kabay, başka bir sağlık kuruluşunda önceki yıllarda geçirdiği ameliyat sonrası karnında gazlı bez unutulan erkek hastanın yıllardır süren acılarının, laparoskopik (kapalı) yöntemle ameliyat edilerek dindirildiğini bildirdi.

Ameliyatlar sonrası hastalarda gazlı bez, makas gibi ameliyat malzemelerinin unutulmasına nadiren rastlandığını ifade eden Doç. Dr. Kabay, yaklaşık 6 yıl önce geçirdiği fıtık ameliyatı sonrası sol kasığında ağrı, halsizlik ve çabuk yorulma şikayetleriyle kendilerine başvuran hastanın muayene ve tetkiklerinde, mesanenin sol tarafında tespit ettikleri kitlenin niteliğini anlayamadıklarını belirtti.

Rahatsızlığın seyriyle ilgili hastaya bazı sorular yönelttikleri bilgisini veren Doç. Dr. Kabay, şunları kaydetti:

''Hastaya, geçirdiği fıtık ameliyatından sonra bu şikayetlerinin olmasından dolayı içeride unutulmuş bir yabancı cisim şüphesi nedeniyle laparoskopik yöntemle girilerek bakılmasının uygun olacağını anlattık ve onun kabul etmesi üzerine ameliyat ettik. Ameliyat sırasında mesanenin sol kenarında yaklaşık 5 x 5 santimetrelik kitlenin açılmasıyla yoğun bir apse boşaldı. Daha sonra ise unutulan gazlı bezi aldık. Normalde bu hastanın açık cerrahiyle ameliyat olması gerekiyordu. Ameliyatı laparoskopik olarak gerçekleştirdik. Bu tip ameliyatların en büyük avantajı, hastalara büyük kesiler uygulanmadan küçük deliklerden girilerek yapılmasıdır. Açık cerrahide hastaların hastanede kalış süreleri ve iyileşme süreçleri çok daha uzundur. Oysa ki, kapalı ameliyat yönteminde ağrı hissetmez, kısa sürede taburcu olup iyileşir, hareket kabiliyeti kazanır, günlük yaşamına ve işlerine dönebilirler.''

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner30