O doktor serbest kaldı

843 yıl hapis istemiyle yargılanan doktor serbest kaldı...

O doktor serbest kaldı


Balıkesir'de Şubat 2011'de jandarmanın düzenlediği Neşter Operasyonu'nda gözaltına alınan Dr. İ.E., anne karnındaki 4-5 aylıkken istenmeyen veya sakat olduğu ileri sürülen onlarca bebeği ilaçla öldürüp kürtaj yaptığı iddiasıyla tutuklanmıştı.

 FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Savcının talimatıyla 2 bebeğin mezarını açılıp ve pizza kutularından çıkarılan ceninler kaç aylık iken anne karnından alındıklarının belirlenmesi için Adli Tıp Kurumu'na gönderilmişti. Örgüt kapsamında açılan davanın dosyası önce İstanbul'a gönderildi. Örgüt olmadığı belirtilerek Balıkesir Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden davanın son duruşmasında hakkında 11 ayrı suçtan 843 yıl hapis cezası istenen Kadın ve Doğum Hastalıkları Uzmanı Dr. İ.E, 21 ay cezaevinde yattıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldı.

TIBBİ ZORUNLULUKTAN YAPMIŞ
4. duruşmada hakkında "6 yasa dışı kürtaj, 1 bebeği başkası üzerine geçirme, örgüt kurma yönetmek, dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik suçlarıyla ve hayali hasta yatışları yapmak"tan toplam 843 yıl hapis cezası istenen Dr. İ.E, suçlamaları reddetti. Mahkemeye 11 sayfalık yazılı savunma da veren Dr. İ.E. "Suç olmayacak hususlar suç kabul edilip 112 kez cezalandırılmam talep edilmektedir. İddianame tutarsızlıklarla doludur. T.Y ile ilgili operasyonlar tamamen tıbbi zorunluluktur" dedi.

SAVCI TUTUKLU KALMASINI İSTEDİ
Cumhuriyet Savcısı değerlendirmesinde sanık Dr. İ.E.'nin üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, delillerin durumu, istenen cezaların toplam süresinin tutuklama sebeplerini haklı gösterecek boyutta olduğunu kaydederek bu kapsamdaki dosya için adli kontrol talebinin yetersiz kalacağını ve Dr. İ.E.'nin tutukluluk halinin devam etmesi yönünde görüş bildirdi. Mahkeme Başkanı ise mezarları açılarak Adli Tıp Kurumu'na gönderilen iki cenin ile ilgili gebeliğin sonlandırıldığına ilişkin tüm tıbbi, evrakların Adli Tıp Kurumu'na yeniden gönderilmesine ve gebeliğin sonlandırılmasının tıbben zorunluluk olup olmadığı hususunda rapor istenmesine ve bu raporun gelmesinin uzun süreceğini göz önüne alarak sanık İ.E.'nin tutuklu kaldığı süreyi de değerlendirip tahliyesine karar verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner30