Müslüm Gürses Zincirlikuyu'da toprağa verildi

Müslüm Gürses için ilk tören saat 10'da Cemal Reşit Rey Konser Salonunda yapıldı. Cenaze daha sonra Teşvikiye Camii'ne getirildi. Cenaze namazının ardından sanatçının cenazesi toprağa verilmek üzere Zincirlikuyu'ya götürüldü ve defnedildi.

Müslüm Gürses Zincirlikuyu'da toprağa verildi

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

GALERİ İÇİN TIKLAYIN

CENAZE TOPRAĞA VERİLDİ

Gürses'in naaşı, Teşvikiye Camisi'ne öğle vakti kılınan cenaze namazın ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait bir araçla Zincirlikuyu Mezarlığı'na getirildi. Yaşanan izdihamdan dolayı cenaze ikindi vakti mezarlığı getirilebildi.

Mezarlık önünde toplanan Gürses'in hayranları cenazenin gelmesini uzun bir süre bekledi. Cenazenin mezarlığı ulaşmasından sonra 'Gürses'in hayranları tekbir getirdi ve ''Müslüm Baba'' sloganları attı.

Cenaze aracının mezarın başına uluşmasından sonra Gürses'in cenazesi törene katılanlar tarafından omuzlara alınarak, mezara konuldu. Bu sırada yoğun izdiham ve tartışmalar yaşandı. Mezara toprak atmak isteyenler arasında zaman zaman kavgalar yaşandı.

İzdihamdan dolayı Gürses'in sanatçı arkadaşları defin sırasında bir minibüste bekledi.

CAMİDE İZDİHAM

Gürses'in cenazesi, Cemal Reşit Rey konser salonunda yapılan törenin ardından Teşvikiye Camisi'ne getirildi.

Müslüm Gürses için burada düzenlenen cenaze töreninde eşi Muhterem Nur ve yakınları taziyeleri kabul etti. Ayakta durmakta güçlük çeken Muhterem Nur, daha sonra koluna giren iki kişinin yardımıyla cami avlusunun dışına çıkarıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, bazı milletvekilleri, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gökhan Güney, Selami Şahin, Nuri Sesigüzel, Orhan Gencebay, Adnan Şenses, Ajda Pekkan, Burak Kut, Emrah, Alişan, Ümit Besen, Ebru Yaşar, Kubat, Gülben Ergen, Sezen Aksu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı ile vatandaşın katıldığı törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de çelenk gönderdi.

Camiye Ajda Pekkan ile aynı anda gelen Adnan Şenses'in uzun süre ağladığı görüldü.

Gürses'in sevenleri, tabutun başına gelerek dua etti. Bu sırada kalabalık nedeniyle zaman zaman tartışma yaşandı.

Yoğun katılım nedeniyle çok sayıda vatandaş, cami avlusuna giremedi.

Bazı vatandaşlar da cenaze törenini çevredeki binaların penceresinden izledi.

Basın mensupları ise bariyerle kendilerine ayrılan bölümden çekim yaptı.

Müslüm Gürses'in fotoğraflarının bulunduğu ''Sen bizim her şeyimizsin'', ''Seni unutmayacağız'' yazılı dövizler taşıyan törendeki bazı vatandaşlar gözyaşlarını tutamadı.

Gürses'in cenazesi, öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından omuzlara alınarak cenaze aracına taşındı. Cenazeye omuz verenler arasında CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Çelik de yer aldı.

Gürses'in cenazesinin araca taşınması sırasında kalabalıktakiler, tekbir getirerek ''Müslüm Baba'' şeklinde slogan attı.

Bazı hayranlarının, Müslüm Gürses'in cenazesini taşıyan araca tutunduğu ve aracı uzun süre takip ettiği görüldü.

Gürses'in cenaze namazı sonrasında izdiham meydana geldi. Protokolden bazı isimler ezilme tehlikesi geçirdi. Hayranları tabuta dokunabilmek ve tabutu taşıyabilmek için birbirleriyle zaman zaman tartıştı. Bu anlarda cami avlusunda tam bir karmaşa yaşandı.

CENAZE TEŞVİKİYE CAMİİ'NDE


Cenaze namazı için Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, CHP lideri Kılıçdaroğu ve yardımcıları, Ferdi Tayfur, Orhan Gencebay, Adnan Şenses gibi çok sayıda sanat dünyasından isimler katıldı..

CRR'DEKİ TÖREN

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Müslüm Gürses için Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda tören düzenleniyor. Törene Gürses'in yakınlarının yanı sıra çok sayıda ünlü isim katıldı.

Geçirdiği by-pass ameliyatının ardından 4 ay yoğun bakımda tedavi gördüğü hastanede dün hayatını kaybeden sanatçı Müslüm Gürses (60), son yolculuğuna uğurlanıyor.

Gürses için ilk tören Cemal Reşit Rey konser salonunda yapıldı. Törenin yapıldığı salona, ayakta durmakta güçlük çektiği için iki kişinin yardımıyla giren Gürses'in eşi Muhterem Nur'un göz yaşlarını tutamadığı görüldü.

Oturduğu yerde mikron verilen Muhterem Nur, sanatçının tüm sevenlerine teşekkür ederek, ''Dünyanın en iyi insanını kaybettiğim için çok üzgünüm. Onun gibi bir insan bir daha gelmeyecek'' diye konuştu.

-''Sesi hep kulağımızda olacak''-

Törene katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Müslüm Gürses'e Allah'tan rahmet, sevenlerine başsağlığı diledi.  

Bakan Çelik, şöyle devam etti:

''O bize demişti ki 'ya gittiğin yerde mutlu ol, ya da kalbimde tahta sahip ol'... İnanıyoruz ki  O hem gittiği yerde mutlu olacak hem de kalbimizdeki tahtını koruyacak. Unutmayalım ki onun ne kadar seversek sevelim onu yaratan Cenab-ı Hak kadar sevemeyiz. Onu hepimizden çok sevenin yanına gitti.''

Gürses'in hayatı boyunca şarkı ve sözlerinde Anadolu insanın sessiz isyanını, Anadolu insanın ifade edemediği çığlığı, yoksulların, dışlanmışların, ötekileştirilmişlerin sesini büyük bir tevazu ve ama güçlü bir sesle ifade ettiğini dile getiren Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Sade bir hayata sahip olmak ama aynı zamanda güçlü bir sese de sahip olmak her kula nasip olmaz. Sade bir hayata sahipti. Güçlü bir sese sahipti. Dün acı haber geldikten sonra Urfa'nın, Adana'nın, Van'ın İzmir'in, İstanbul'un sokaklarında herkes kendiliğinden kendi cenazesine sahip çıktı ve büyük bir ustayı son yolculuğuna uğurlamanın hazırlığını yaptı. Bu törenler çok önemlidir. Devletimizin büyük bir sanatçıyı uğurlaması çok önemlidir. Ama hepsinden önemlisi halkımızın, sokaktaki vatandaşlarımızın o büyük ustayı uğurlamak üzere kendiliğinden yola dökülmesi ve onu selamlamasıdır. Anadolu şunu biliyor ki her sözünde, şarkısında bu millete dua etti. O sebeple de bu millet de ona dua ediyor. Bu günden itibaren Anadolu'nun sesinin biraz saha eksik olduğunu biliyoruz. Anadolu'nun sessiz yığınlarının kendini ifade eden güçlü seslerinden birini kaybettik.''

Çelik, hayatın gelip geçici olduğunu belirterek, ''İyi bir hayat yaşamak, dışlanmışların, bir kenara itilmişlerin, yoksulların gönlünde taht kurmak hepsinden daha kıymetlidir. O, bunu başardı. Bizim için genç yaşta gitti. Ama birden çok hayatı kendi yaşamına sığdırdı. Onu hiç unutmayacağız. Sesi hep kulağımızda olacak'' diye konuştu.

-''Yeri dolmayacak..''

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de Müslüm Gürses'in hep gönüllerinde yaşayacağını ifade ederek, ''7 duasını  ve 40 duasını Şişli Camisi'nde yapacağız. Allah gani gani rahmet eylesin. Bu ülkeden Müslüm Baba geldi geçti'' dedi.

Orhan Gencebay, Müslüm Gürses ile çok eski bir dostluklarının olduğunu belirterek, Gürses ile ilgili anılarını paylaştı.

Gürses'in saygılı ve kadirşinas biri olduğunu hatırlatan Gencebay,  sanatçının değerlere özen gösterdiğini kaydetti. Hastanenin ve doktorların elinden geleni yaptığını vurgulayan  Gencebay, ''Allah'ın emri buydu. Allah rahmet etsin, her zaman kalbimizde yaşayacak'' diye konuştu.  

Selami Şahin, Gürses ile 40 yıla yakın bir dostluklarının bulunduğunu ifade ederek, şunları söyledi.

''Müslüm Gürses'in yeri dolmayacak. Çok hümanist, kimseye karşı kötülük düşüncesi olmayan biriydi. Din, dil ırk ayrımı yapmazdı. Onu anlatmak için kelimeler yetersiz. Yüreğim yanıyor, Erken ayrıldı. Rahmet diliyorum.''

Nuri Sesigüzel, sahnede Gürses için Fatiha okuttu. Nuri Sesigüzel, Gürses'in değerli bir sanatçı olduğunu dile getirerek, ''Kimseyi kırmazdı. Ha var ha yok, ama sanatta, sözde, yürekte var'' dedi.

Konuşmaların ardından sahneye çıkan sanatçı dostları Gürses'in tabutu başında dua etti. Bu sırada salondaki bazı hayranları da ''Müslüm Baba'' şeklinde slogan attı.

 Müslüm Gürses'in cenazesi helallik alınması ve dua okunmasının ardından cenaze namazının kılınacağı Teşvikiye Camisi'ne gönderildi. Bazı hayranlarının Gürses'in cenazesini taşıyan aracın arkasından bir süre yürüdükleri görüldü.

Törenden notlar

Ahmet Selçuk İlkan'ın sunuculuğunu yaptığı törende Müslüm Gürses'i anlatan film gösterildi.

Törene katılan Müslüm Gürses'in üvey annesi Emine Akbaş, rahatsızlanınca ambulansa götürüldü. Kısa süreli tedavinin ardından tekrar salona dönen Akbaş, uzun süre Gürses'in tabutuna sarılarak ağladı. Elinde Müslüm Gürses'in fotoğraflarının ve kasetlerinin olduğu bir döviz taşıyan hayranı da tabutun başına gelerek dua etti.

Tören başlamadan önce Gürses'in sevenleri tabutun başına giderek dua etti. Bir hayranı da tabutun üzerine kapanarak ağladı. Tören öncesi erken saatlerde Cemal Reşit Rey konser salonu önünde toplanan Gürses'in bazı hayranlarının üzerinde sanatçının resminin bulunduğu, ''Seni Unutmayacağız. Alem biter, ortam biter, hayat biter, Müslüm Baba sevgisi bitmez'' yazılı beyaz atkı taktığı görüldü. Törene katılan Baki Çiçek de Müslüm Gürses'e benzerliğiyle dikkati çekti.

Sanatçının cenazesinin sahnede hazırlanan platforma getirilişi sırasında salondakiler ayağa kalkarak alkışladı.

Törene, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş çelenk gönderdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER