Haşim Kılıç'tan çok konuşulacak yargı itirafı

Manisa 'Anayasal Haklar ve Hürriyetler' konulu konferansa katılan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, yargının bir dönem Türkiye'de milleti hizaya getirmeye çalıştığını ama başarılı olamadığını söyledi.

Haşim Kılıç'tan çok konuşulacak yargı itirafı

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, yargı kurumlarının geçmişte imza attığı kararlarla ilgili özeleştirilerde bulundu. Kılıç, yargının milletin hizaya getirmeye çalıştığını ancak bunu başaramadığını söyledi.

Kılıç, Manisa Barosu tarafından Kültür Merkezi Lale Salon'da düzenlenen, 'Anayasa'da Haklar' konulu konferansta sunum yaptı. Kılıç, normal şartlarda yasama, yürütme, yargı erklerinin kendi kulvarında, kendi işini yapması gerektiğine dikkat çeken Kılıç, Anayasa Mahkemesi'nin geçmişte aldığı kararlara atıfta bulundu:

"19 PARTİ KAPATTIK"

"Kendi kurumumdan bahsediyorum. 1990 ile 2000 yılları arasında, 19 partinin kapatılmasına karar verdik. TBMM'nin büyük bir ekseriyetle 411 milletvekilinin arzu ettiği, istediği, olması gerektiğine inandığı bir yasayı, bu kurum ortadan kaldırdı. Milletin iradesinin üstünde bir irade olduğunu gösterdi. Böyle mi olması lazımdı? Asla. Bizler yargı olarak bu milleti hizaya getirmeye çalıştık ama hizaya getiremedik. Bunu insanlık onuru buna engelledi. Yavrularımıza yapılan o zulümler, eğitim haklarının ellerinden alınması, eğitimlerinin engellenmesi, ikna odalarının kurulması, bir kimlikle ikna odasına giren yavrunun arka kapıdan başka bir kimlikle çıktığına hepimiz şahidiz. Bu devlete düşman insan yetiştirmekten başka bir şey yapmadık."

Yeni anayasa çalışmalarına da değinen Kılıç, yamanın dikiş tutmadığını söyleyerek, "Ya bunu adam gibi yapacağız, gelecek nesillere, çocuklarımıza iyi bir anayasa teslim edeceğiz ya da bu kavga devam edip gidecek." dedi. Haşim Kılıç, ayrıntılı bir anayasa yerine 'çerçeve anayasa' olarak adlandırılan tarzda bir metin ortaya konulması gerektiğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER