Başıbozuk mangası

Sokak ortasında yargısız infaz

Başıbozuk mangası


ABD yönetiminin, her kesimi temsil eden yeni bir çatı altında toplanmalarını istediği Suriyeli muhaliflerin gerçekleştirdiği insan hakları ihlallerine bir yenisi daha eklendi.

İki hafta önce Halep yakınlarındaki Harem kasabasında kontrolü ele geçiren muhalifler, komutanlarının emirlerine uymayarak, Esad güçlerine bağlı olduğunu düşündükleri kişileri öldürürken görüntülendi.

 Galeri için tıklayınız...

KAPI KAPI DOLAŞTILAR
Günler süren çatışmaların ardından kasabayı ele geçiren muhalifler, kasabada saklanan 400’e yakın asker ve Esad yanlısı Şebbiha milisini yakalamak için ev ev dolaşmaya başladı. Komutanlarının disiplin kurallarına uymaları konusunda uyardığı muhalifler, bir evde ele geçirdikleri sivil giyimli bir erkeği sokağa çıkardıktan sonra kurşuna dizdi. İnfazı gerçekleştiren muhalifler, bağlı oldukları tugayın komutanı Basel Eissa’nın, durmaları için bağırmasına da kulak asmadı.

Muhalifler, kasabadaki Reuters ekibi tarafından saniye saniye kaydedilen infazın ardından öldürdükleri kişinin üzerinden askeri kimlik çıktığını öne sürdü. BM müfettişleri ve insan hakları örgütleri, Suriye’de 20 aydır süren çatışmalarda muhaliflerin de ordu güçleri gibi sık sık insan haklarını ihlal ettiği uyarısında bulunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner30