Başbakan ölümlere davetiye çıkarıyor

'Varsa çözüme dair bir söylemi söylesin yoksa sussun'

Başbakan ölümlere davetiye çıkarıyor

Seçim bölgesi Siirt'e giden BDP Genel Başkan Yardımcısı Gülten Kışanak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya'daki konuşmalarını yorumladı ve cevap verdi. Başbakan Erdoğan'ın cezaevlerinde kimsenin açlık grevinde olmadığı yönündeki açıklamalarına karşın Kışanak, "Başbakan'ın bu açıklaması gerçeği yansıtmıyor. Kendisi de bunu çok iyi biliyor. Hatta cezaevindeki müdürler ve gardiyanların insan olarak ne kadar zorlandığını, gittiğimiz her cezaevinde görüyoruz. Kendilerine her gün düzenli olarak bu rapor gidiyor. Başbakan'ın bu açıklamaları şu anlama geliyor; 'Niye biran önce ölmüyorlar, eğer açık grevindelerse, ölüm orucunda iseler hemen ölsünler.' Bu vicdansızlıktır, yani bu söylenebilecek bir söz değildir.

Biz herkes, vicdanı olan herkes, nefeseni tutmuş ölümler olmasın diye çaba sarfederken, dua ederken, bunun önüne geçmek için mücadele ederken, Başbakan koltuğunda oturan kişinin bu kadar rahat bir şekilde, 'bu memlekette açlık grevi yok' diyerek ölümlere davtiye çıkarması, kabul edilebilecek bir durum değildir" dedi.

CESARETİN VARSA BUNU ÇÖZÜM İÇİN GÖSTER

Kürt Halkı'nın 30 yıldan beri binlerce kez ölümün kıyısından geçtiğini anlatan Kışanak, kimsenin Kürtleri ölümle sınamaması gerektiğine dikkat çekerek, "Bu halkı kimse ölümle sınamasın. Bu insanların her biri; ölümün kıyısından binlerce kez geçti. Ölüm ensemizdeydi zaten 30 yıl boyunca. Köylerimiz yakılırken, faili meçhul cinayetler işlenirken, bu ülkede yaşamanın ne kadar zor olduğunu ve ölüme ne kadar yakın olduğumuzu, işkence tezgahlarında her yerde gördük.

Başbakan kimi ölümle sınamaya çalışıyor, kimi ölümle korkutmaya çalışıyor? Bu vicdan kabul edilen bir şey değildir. Biz kendisine bir kez daha vicdanın ve insanlığını hatırlamaya davet ediyoruz. Herkes direneceğini çok iyi biliyor, ama sende o vicdan varsa, senin de bir iddian varsa, cesursan, kahramansan, yiğitsen, kahraman olmak istiyorsan göster cesaretini.

Bir kere de çözüm için göster. Bu konuda gerçekten vicdanlarımızı zorlayan bir açıklamadır. Başbakan 50'nci gününe gelmiş açlık grevleri karşısında bu kadar umursamaz bir tutum içerisinde, hatta tahrik eder bir tutum içrisinde olması, kabul edilir bir şey değildir. Yalanla, dolanla kamoyu yönetilemez, varsa çözüme dair bir söylemi söylesin yoksa sussun" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner30