Bakanı Dönmez Sondaj Gemisi’nde İncelemelerde Bulundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Silifke – Taşucu Ağalar Nato İskelesinde bulunan, Türkiye’nin hidrokarbon arama çalışmalarına katılacak dördüncü ve en büyük sondaj gemisi olan Abdülhamid Han Sondaj Gemisi’nde incelemelerde bulundu, brifing aldı.

Bakanı Dönmez Sondaj Gemisi’nde İncelemelerde Bulundu


 

Taşucu Ağalar Nato İskelesinde Vali Ali Hamza Pehlivan’ın yanı sıra; TPAO Genel Müdürü Melih Han BİLGİN, Deniz Operasyonları Daire Başkanı Cem Erdem, Silifke Belediye Başkanı Sadık Altunok tarafından karşılanan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, daha sonra Abdülhamid Han Sondaj Gemisi’nde yürütülen çalışmalar ve gelinen son durum hakkında yetkililerden brifing aldı.

Abdülhamid Han Sondaj Gemisi’nde incelemelerde bulunan Bakan Dönmez, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “Gemimiz Ağustos’un ilk yarısında göreve başlayacak, ilk görev yeri muhtemelen Akdeniz olacak “dedi.

Konuşmalarının devamında Bakan Dönmez, “Bugün yine çok mutluyuz ve heyecanlıyız. Mavi vatanda kendi deniz yetki alanlarımızdaki sondaj faaliyetlerimize 4 yıldır aralıksız devam ediyoruz. Hiç şüphesiz bu arama ve üretim faaliyetlerinde en büyük gücümüz filomuzun derin, deniz sondaj gemileri. İlk önce Fatih sondaj gemisini filomuza katmıştık, akabinde Yavuz, sonrasında ise Kanuni Sultan’ı filomuza kattık. Bildiğiniz gibi hem Akdeniz’de hem de Karadeniz’de faaliyetlerini yürütmüşlerdi. Şu anda da filomuzun büyük bir kısmı Karadeniz’de faaliyetlerine devam ediyor. Ancak tabi hedefler büyük olunca yapılacak işte o kadar büyük oluyor. Bu yapılacak işleri, hedefleri gerçekleştirebilmek için de filonuzu, insan kaynağınızı güçlendirmeniz gerekiyor. Hamdolsun son gemimizi de ilk görev yerine hazırlama çalışmalarında sona yaklaştık.

Abdülhamid Han gemisinin adını Haziran ayında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan milletimizle paylaşmıştı. Bu gemi 7 Mart’ta Güney Kore’den yola çıktı, 19 Mayıs’ta Taşucu limanına demirledi. Dünyada bu teknolojiye sahip 5 gemiden birisi. 7. Nesil olarak adlandırdığımız bir gemi. İlk defa biz kullanacağız. Yeni bir gemimiz oldu. Gemimizin uzunluğu 239 metre, 42 metre genişliğinde, 112 kule yüksekliği, 62 bin groston ağırlığında. Bu gemi 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabiliyor. Gemide yaklaşık 200 kişilik mürettebatı barındırabilecek yaşam ve çalışma mekanları mevcut” dedi.

Geminin 9 katlı olduğuna değinen Bakan Dönmez, “Bu geminin bir de helikopter pisti var. Bildiğiniz gibi bu gemi kıyıda oldukça açıkta faaliyetlerini yürütüyor. Oraya personel nakli ya da acil ekipman nakillerinde biz helikopterlerden yararlanıyoruz. Abdülhamid Han ismiyle Türk Uluslararası Gemi siciline de kaydı yapıldı. Klasik Türk sondaj gemisi şeklini almış oldu. Kırmızı, beyaz boya, önde Türk bayrağı ve ismiyle artık bunu sadece milletimiz değil tüm dünya bu geminin Türkiye Cumhuriyeti Devletine ait olduğunu biliyor.

Şu anda sondaj hazırlık çalışmaları yapılıyor. Nasip olursa Ağustos’un ilk yarısında gemimiz ilk görev yerine gidecek. Gemi sondaj çalışmalarının geri bildirimlerinden yararlanılarak, e-smart tasarımı uygulanarak inşa edildi. Düşük maliyetli bir operasyon kabiliyeti var. Çevre dostu, düşük enerji maliyetli, daha güvenli, bakım ve tamirat kolaylığı son derece esnek, ileri düzeyde bir operasyon kabiliyeti kazandıracak. Hiç şüphesiz güvenilir fonksiyonellik bu geminin başlıca teknik özellikleridir.

Öte yandan Karadeniz gazını Filyos’a taşımak için boru seriminin işlemleri devam ediyor. Sığ kısımlarda yaklaşık 5 kilometrelik boru serimi yapan geminin görevi bitmek üzere. Bugünler de artık denizin derin taraflarında boru serim işlemini yapacak diğer gemi de Filyos’a doğru yol alıyor. O gemi de inşallah bayramda faaliyetlerine başlamış olacak. Yaklaşık 6 bine yakın çalışanımız hem karada hem de denizde vatandaşımıza Karadeniz gazını buluşturmak için gece, gündüz çalışmaktadır. Bu vesileyle çalışan tüm personele teşekkür ediyorum. İnşallah Karadeniz gazını Cumhuriyetimizin 100. yılının ilk çeyreğinde vatandaşlarımızla buluşturacağız” ifadelerini kullandı.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Dönmez, “Görev yeri mavi vatan olacak. Şu anda Türkiye Petrolleri çalışanları görev yeriyle ilgili 5-6 alternatif yer üzerinde duruyorlar. Bunlardan bir tanesi seçilecek, daha sonra diğerleri planlama dahilinde yapılacak. Büyük bir ihtimalle Akdeniz olur diye değerlendiriyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Vali Ali Hamza Pehlivan, incelemelerinin ardından Abdülhamid Han gemisinden ayrıldı.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER