Yaralı Şahine Sahip Çıktı

Mersin'de bir vatandaş, yol kenarında kanadından yaralanmış kızıl şahin buldu. Yaralı şahin, hayvan sever vatandaş tarafından tedavi edilmesi için Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı orman muhafaza ekiplerine teslim edildi.

Yaralı Şahine Sahip Çıktı
Edinilen bilgiye göre, havaların soğuması ile birlikte dağlık alanda yem bulmakta zorlanan kızıl şahin, şehir merkezi sahil şeridinde kuş avlıyordu. Av sırasında aşağı fazla inen kızıl şahin, kanadını elektrik direğine çarparak yere düşüp yaralandı. Bunu gören Mehmet Çelik isimli vatandaş ise yaralı şahini alarak iş yerine getirdi. Dükkanında kızıl şahini kutuya koyan Mehmet Çelik, yetkilileri arayarak durumu bildirdi. Bunun üzerine dükkana gelen orman muhafaza memurları, yaralı şahini alarak, tedavi edilmesi için Tarsus Hayvanat Bahçesi’ne götürdü.

Kızıl şahini yaralı olarak yakalayan Çelik, “Sahilde yeğenimle geziyorduk. Şahinin kuşu kovaladığını gördük. Ancak yere yakın bir yerden kovaladığı için birden elektrik direğine çarparak yere düştü. Biz de bunu görünce hemen gidip şahini alıp geldik ve yetkililere haber verdik. Vatandaşlık görevimizi yaptık” diye konuştu.

Orman Muhafaza memuru Mustafa Şahbaz ise bu günlerde bu tür vakaların çok olabileceğini belirterek, “Çünkü havaların soğuması, dağlık bölgelerde karın yağması ile birlikte bu tür kuşlar yem bulmakta zorlanıyor. Bu yüzden de sahil kesimlerine gelerek kuş ve denizden balık avlıyorlar. Tabi bunu yaparken bugün olduğu gibi yaralanabiliyorlar. Burada vatandaşlarımızdan isteğimiz biraz duyarlı olsunlar. Bu tür vakaları gördükleri zaman kuşu yakalayıp bize bildirirlerse, biz gelip o kuşu nerede olursa olsun alıyoruz” dedi.

Bu tür yaralı kuşları alıp Tarsus Hayvanat Bahçesi’ne götürdüklerini kaydeden Şahbaz, “Burada bu hayvanlar bir süre tedavi ediliyor. Tam anlamıyla iyileştiklerinde ise biz onları oradan alıyoruz ve doğal ortama yeniden bırakıyoruz” şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2013, 13:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER