Gördüğümüz Manzara Hayret Verici

Tarsus Avcılar Kulübü Başkanı ve Fahri Av Müfettişi Tufan Dokuyucu, tek dertlerinin gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmak olduğunu söyledi.

Gördüğümüz Manzara Hayret Verici
Çukurova'nın iki ana hayat kaynağından birisi olan Seyhan Nehri'nin Tarsus'ta 'Adana ırmağı boğazı' diye bilinen, Baharlı köyü yakınlarında denizle birleştiği noktada geçtiğimiz günlerde binlerce balığın ölerek sahile vurduğunu belirten Dokuyucu, henüz tahlil sonuçları gelmeden yapılan açıklamaların ne kadar gerçekçi olabileceğini sordu.

Kanallara akıtılan suları ve çevre kirliliğini anlatan görsellerle sunum yapan Dokuyucu, “18 Eylül 2016 tarihinde Tarsus sahilindeki balık ölümleri ile ilgili gerek bizlerin gerekse milletvekillerinin yazılı, görsel ve sosyal medyadaki haberlerinin ardından ilgili makamlar açıklamalarda bulundular. Balık ölümlerinin sebebi hakkında basındaki yer alan iddialar şunlardı; Seyhan Nehri'nin ısı ve oksijen seviyelerinden kaynaklandığı, balıkların Seyhan Nehri'ndeki zehirli yosunları yedikleri için ve atılan yosun ilaçlarının Seyhan Nehri'ne karıştığı ve balıkları zehirlediğidir. Dikkat edilirse Adana ve Mersin İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri olayın akabinde incelemelerde bulunarak örnekler almışlar ve tahlil için İzmir’e gönderildiği söylenmişti. Sonuçların da daha sonra açıklanacağı söylenmiş olup tahlilin belirli bir zaman alacağı ifade edilmişti. Henüz tahlil sonuçları gelmeden yapılan açıklamalar ve basındaki haberler ne kadar gerçekçi olacak bunu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Yukarıdaki iddialar sadece tahminden öte geçemez” dedi.

Amaçlarının balık ölümlerini durdurmak olduğunu kaydeden Dokuyucu, “Tarsus Avcılar Kulübü olarak biz de bu iddialara yanıt olması açısından Adana’dan gelen kirli kanaldan Tarsus’a döküldüğü yere kadar olan bölgede incelemelerde bulunduk ve bunu görüntüledik. Tabi ki bu kadar vahim bir manzara ile karşılaşacağımızı bizler de tahmin etmiyorduk. Çünkü atık tesisine varmadan gördüğümüz bir kanal bizleri hayrete düşürdü. Bu kanal Adana’nın girişinde olup görüntülerde yerleri çok net belirtilmiştir. Ayrıca bu kanal sanıldığının aksine arıtma tesisine gitmeden, arıtma tesisinin deşarj ettiği kanalla birleşip, o şekilde Tarsus sınırlarına devam ediyor. Bu kanal alenen bir çöp ve atık tasfiye yeri haline dönüşmüş. Kuralsızca ve hiçbir denetimden geçmeden çevre düşmanları bu bölgeyi kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaktalar. Burada biz atık tesislerini kurmuş ve devletimizin belirlediği yönetmeliklere uygun olarak hareket eden firma ya da kurumlara bir sözümüz yoktur. Ama bölgede gördüğümüz ve görüntülerde açıkça isimleri görünen, o kanala denetimsiz atıklarını atıp kaçan çevre düşmanları için ilgili kurumların harekete geçmesini istiyoruz. Ayrıca burada birçok işletmenin kontrolsüzce atıklarını bu kanala boşalttıklarını tespit ettik. Kirli kanalın Tarsus’ta yine Adana’dan gelen Seyhan Nehri ile birleştiği noktaya kadar gittik. Adana sınırları içerisinde 2 kanal daha tespit ettik. Fakat Tarsus sınırları içerisine girdikten sonra bu şekilde kirli atık kanalıyla birleşen kanallar kesinlikle görmedik. Seyhan Nehri kıyısında ve kirli atık kanalı kıyısında yaşayan insanlarla sohbet ettik. Bu insanların sıkıntılarını da görüntülerde seyredeceksiniz. Sonuç olarak biz Tarsus Avcılar Kulübü olarak hiç kimseye iftira atmıyoruz. Kimseyi bir şeyle itham etmiyoruz. Kimsenin adamı değiliz, hiçbir belediye ya da kuruma karalama içerisinde değiliz. Bizim tek derdimiz Tarsus’umuz ve gelecek nesillere bırakacağımız temiz bir doğadır. Yıllar önce Tarsus sahilinde girilebilen bir denizimiz vardı. Artık sahilde sadece ölüm var. Buraları tekrar hayata döndürmek için çaba sarf ettiğimizi herkesin bilmesini istiyoruz. Gerek resmi gerekse özel kurumlar ve kuruluşlar bizleri bu şekilde anlamalıdırlar. Bizler elimizdeki kısıtlı imkanlarla bu şekilde görüntüleme ve verilere ulaşabildiysek, resmi kurumlarımızın daha etkili bilgilere ulaşacağına ve Tarsus halkını ve doğamızı bu sıkıntıdan kurtaracağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2016, 14:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner12