Sezaryen Ve Kürtaj Yanlılarından Protesto

Mersin Kadın Platformu üyeleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Sezaryene karşıyım. Kürtajı bir cinayet olarak görüyorum. Buna kimsenin müsaade etme hakkı olmamalı" açıklamasını protesto etti.

Sezaryen Ve Kürtaj Yanlılarından Protesto

Öğle saatlerinde Atatürk Caddesi Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan grup, Başbakan Erdoğan'ın kürtaj ve sezaryene ilişkin açıklamasına tepkilerini sloganlar atarak gösterdi. Mersin Kadın Platformu adına açıklama yapan merkez Akdeniz Belediyesi İştar Kadın Danışmanlık Merkezi Sosyologu Menice Ürün, kadınların insanlık tarihi boyunca kadın doğurganlığını denetleme, beden sömürüsünü meşrulaştırma söylemlerine karşı kadın özgürlük şiarından ve mücadelelerinden asla taviz vermeyeceklerini söyledi. Ürün, yaşamın her alanında kadınların politik, ekonomik, sosyal ve kültürel özgürlük mücadelesini her türlü bedele rağmen sürdüreceklerini ifade etti.

Başbakan Erdoğan'a da seslenen Ürün, "Karakollarda kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüze göz yumdunuz. Her gün ortalama beş kadının öldürülmesine göz yumdunuz. Döneminizde yüzde bin dört yüz artan kadın cinayetlerini önlemediniz" iddialarında bulundu.

Kadın kimliği üzerinden yürüyen zihniyetin karşısında olacaklarının altını çizen Ürün, "Biz kadınlar, dün olduğu gibi bugün de bedenimize, kimliğimize, kültürümüze ve dilimize yönelik her türlü hiçleştirici ve tahakkümcü eril zihniyetinize karşı mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER