Mezitli Birincileri Belli Oldu

Mersin merkez Mezitli ilçesinde, 2011-2012 eğitim öğretim yılı Bilgi ve Kültür Yarışması’nın İlçe finali yapıldı. Yarışmada, ilköğretim okulları arasında birinciliği Muhittin Develi İlköğretim Okulu alırken, liselerde ise İçel Anadolu Lisesi birincilik ipini göğüsledi.

Mezitli Birincileri Belli Oldu

Bilgi ve Kültür Yarışması’nın Mezitli İlçe Finali, Pakize Kokulu Lisesi’nde yapıldı. Final yarışmasını Mezitli Kaymakamı Kamil Kıcıroğlu, Mezitli İlçe Milli Eğitim Müdürü Muzaffer Nenni, kurum ve okul müdürleri de izledi.
İlköğretim okulları yarışmasında, yarışma boyunca liderliği rakiplerine kaptırmayan Muhittin Develi İlköğretim Okulu öğrencileri, aldıkları 45 puanla Mezitli birincisi olarak, ilçeyi Mersin’de temsil etme hakkı kazandı. Yarışmanın ikinciliğini Mezitli Belediyesi İlköğretim Okulu alırken, Faris Kokulu İlköğretim Okulu da üçüncü oldu.
Yarışma sonunda gerçekleştirilen ödül töreninde Kaymakam Kıcıroğlu, yarışmanın birincisi Muhittin Develi İlköğretim Okulu öğrencilerine başarı belgesi, madalya, kitap seti ve plaketleri verdi.
Liseler arası bilgi yarışmasında 12 sorunun cevaplanmasının ardından 35’er puanla berabere kalan İçel Anadolu Lisesi ile Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesi öğrencileri, yedek sorularda mücadele etti. Yarışmanın birincisi 45 puanla İçel Anadolu Lisesi olurken, Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesi 40 puanla ikinci, Pakize Kokulu Lisesi de 30 puanla üçüncü oldu. Birinci olan okula ödülü Kaymakamı Kıcıroğlu tarafından verildi.
İlköğretim okullarının öğrencilerine ödüllerini verirken bir konuşma yapan Mezitli Kaymakamı Kıcıroğlu, stresi yönetmenin önemine değindi. Kıcıroğlu, “10. yedek soruda ikinci okulun belli olması şunu göstermiştir ki, sınavlarda da okulda da hayatta da insanların yerini, derecesini belirleyen bilgilerinden daha çok streslerini, heyecanlarını, yorgunluklarını kontrol edebilme becerileridir. Bilgiyi değil, stresi iyi yöneten kazanır. Bugün gördük ki, öğrencilerimizin bilgi birikimi bakımından birbirlerinden çok ciddi farkı yok. Mesele stresi iyi yönetebilmekte, soğukkanlılığı koruyabilmekte. Sınavlarda başarılı olmanın yolu da stresi iyi yönetmekten geçiyor” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER