Mersin Büyükşehirden Yumuktepeye Arkeopark

Başkan Vahap Seçer, 9 bin yıllık Kültürel Miras Yumuktepe Höyüğü’nde incelemelerde bulunarak Büyükşehir Belediyesi tarafından höyükte yapımı devam eden Arkeopark projesi hakkında ekiplerden bilgi aldı.

Mersin Büyükşehirden Yumuktepeye Arkeopark

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 9 bin yıllık tarihe sahip ve farklı uygarlıkların izlerini taşıyan Yumuktepe Höyüğü’nde incelemelerde bulundu. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı devam eden Arkeopark projesi ile ilgili teknik ekipten bilgi alan Başkan Seçer, alan içerisinde yapılan Huğ Ev’in de ilk sıvasını atarak tarihi ve kültürel mirasa sahip alana iz bıraktı.

İnceleme sonrası açıklamalarda bulunan Başkan Seçer, “9 bin yıllık bir tarih üzerindeyiz, Yumuktepe’deyiz. Mersin’in göbeğinde, 9 bin yıllık tarihi, bu süreç içerisindeki medeniyetleri görme, tanıma fırsatı buluyoruz. 1937’den beri yapılan arkeolojik çalışmalarda şimdiye kadar 33 katman tespit edilmiş. Mersin hinterlantı, medeniyetlere ev sahipliği yapmış, insanlık tarihinin birikiminin yoğun olduğu bir bölge” dedi.

“Burası bir Arkeopark oluyor”

Yumuktepe’de Mersin’e kazandırılacak önemli çalışmalar yaptıklarına dikkat çeken Başkan Seçer, “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bir alanı, mülkiyeti ama 1. derecede sit alanı ve Turizm Bakanlığı’nın uhdesinde. Bu konuda uzunca süredir çalışmalar yapıldı. Burası bir Arkeopark oluyor. Mersin’e kazandırılabilecek çok değerli bir çalışma yapılıyor. Şu anda öncelikli olarak etrafı toparlıyoruz. Çünkü burada arkeolojik çalışmalar yapılıyor ama çok zor koşullarda yapılıyor” diye konuştu.

Alan içerisinde vatandaşlara sunulacak Huğ Ev’den de söz eden Seçer, “Çamurdan, samandan yapılan, eski uygarlıklar döneminde bir yaşam alanı olarak kullanılan bir ev vardı. Şimdi oranın yapımı gerçekleştiriliyor. Tabi ki çok tahrip olmuştu, rekonstrüksiyonu yapılıyor. Ardından da kamışlarla eski dönemlerde olduğu gibi duvarları yapılıyor. Ben de bir katkı sundum, sıva çalışmasına katıldım” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2023, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER