İlham Veren Bir Başarı

İlham Veren Bir Başarı

Steve Jobs Kimdir?

Steve Jobs Kimdir? Steve Suriyeli bir babanın ve Amerikalı bir annenin çocuğu olarak 24 Şubat 1954 tarihinde dünyaya geldi. Annesi bazı nedenlerde dolayı onu evlatlık vermek zorunda kalmıştı. Steve Jobs, Kaliforniya’da yaşayan Paul ve Clara Jobs çiftinin yanına evlatlık olarak verildi. Bu aile ona Steven Paul ismini vermişti. Okul dönemi ise iç açıcı değildi. Kaliforniya’da Homestead High School’dan mezun olduktan sonra Oregon’da Reed College okulunu yarıda bıraktı. Hindistan’da yapacağı manevi arayış için para biriktirmek amacıyla oyun yapımcısı Atari ’de işe girdi. Hindistan’dan döndüğünde ise Budist ve vejetaryen olmuştu.

Amerika’ya döndüğünde Atari’ de çalışmaya devam ederken, Breakout isimli bir oyun için devre kartı tasarlaması için görev aldı fakat kendisi tasarımın inceliklerini öğrenmeye pek istekli olmadığı için 16 yaşındaki arkadaşı Steve Wozniak onun yerine bu işi yaptı. Gelen para yarı yarıya bölüşülecekti fakat Jobs 5000$ almasına rağmen 600$ aldığını söylemiş ve Wozniak’a 300$ vermişti. 1976 yılında ise Wozniak tasarladığı bir bilgisayarı Jobs’a gösterdi ve Jobs onu pazarlamayı teklif etti. Bir elektrikçi dükkânını 50 bilgisayar almaya ikna ettiler ve yatırımcılara gerek kalmadan işlerini kurmuşlardı. Şirketlerine Apple Computers ismi verdiler ve ilk ürünleri Apple 1 piyasaya sürüldü. Ardında Apple 2 ise tam anlamıyla muhteşem olmuştu. 80’li yıllara gelindiğinde ikili milyoner olmuştu.

  Başarılı bir şirketi yönetmek gerginlik yaratmıştı. Çalışanlar Jobs’un sert tavırlarından rahatsızdı. 1983’te ise PepsiCo’nun CEO’su John Sculley Apple’ın yönetim kurulu başkanı oldu. İki yıl sonra şirket grafik kullanıcı ara yüzüyle çalışan, ilk küçük ve fareyle çalışabilen bilgisayar olan Macintosh’u piyasaya sürdü. Ancak şirkette çatışmalar baş gösterdi ve 1985’te Jobs istifa edilmeye zorlandı. Bundan sonraki 12 yıl boyunca Jobs’un kendi kurduğu Apple ile hiçbir bağlantısı bulunmayacaktı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner30