Ford'a gaz yok!

BOTAŞ aralarında Ford'un da bulunduğu bazı müşterilerine '2013 yılı için gaz yok' demek zorunda kaldı

Ford'a gaz yok!
BOTAŞ, 2013 yılı için gelen doğalgaz talebini karşılayamadığı için Koç Grubu'nun lokomotif şirketlerinden Ford'un İzmit'teki en büyük üretim tesisinin de bulunduğu çok sayıda irili-ufaklı fabrika ve şirkete, 2013 yılı ‘gaz yok' yanıtı verdi. Şirketler, Ankara'dan enerji yönetiminden arzda ortaya çıkan soruna el atmasını ve çözüm üretmesini bekliyor.
Türkiye'nin, Rusya'dan 2013 yılı için ek 3 milyar metreküp doğalgaz talebinin perde arkasına ilişkin ayrıntılar ortaya çıktı. BOTAŞ, 2013 yılı için şirketlerden, doğalgaz taleplerini aldı. BOTAŞ'ın elinde kullanılabilir (kontrata bağlanmış) 39 milyar metreküp doğalgaz bulunurken, gelen talep 44-45 milyar metreküpe ulaştı. BOTAŞ, bu nedenle 2012 yılında doğalgaz sattığı bazı müşterilerine, "2013 yılı için gaz satışı yapamayacağım" dedi.
Koç Grubu'nun lokomotif şirketlerinden Ford'un en büyük üretim tesislerinin bulunduğu İzmit'teki fabrikası, BOTAŞ'a yazılı bir başvuru yaparak, 2013 yılı için doğalgaz istedi. BOTAŞ, aynı gerekçeyle Ford'a, gaz satışı yapamayacağını bildirdi. İzmit'te doğalgaz satışı yapan şehiriçi doğalgaz dağıtım şirketi de Ford'un gaz talebini karşılayamayacağını iletti.

ANKARA'YA ÇIKARMA
Ford, üretimlerine büyük sekte vuracak bu gelişme üzerine Ankara'ya enerji yönetimine önce yazıyla durumu anlattı. Soruna çözüm üretilmesini istedi. HABERTÜRK'ün aldığı bilgiye göre Ford yönetimi, ardından Ankara'ya bir çıkarma yaparak, doğalgazda arz sorununa çözüm aradı. Gaz arzında yaşanan sıkışıklığın aşılmasını talep etti. Görüşlerine başvurduğumuz doğalgaz sektörü temsilcileri, 2013 yılı için arzda sorunlar olduğunu belirterek, "Ford gibi bazı büyük şirketler de gaz sıkıntısı yaşıyor. Şirketler, ithalatçıların da kapısını çalıyor. Henüz sorun çözülmedi" dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner30