253 öğrenciyi fişlediler!

Rabia öğretmenin öğrencisi tarafından öldürülmesinin ardından...

253 öğrenciyi fişlediler!


İzmir’de 2 ay önce fen ve teknoloji öğretmeni Rabia Sevilay Durukan’ın öğrencisi tarafından öldürülmesinin ardından, kent genelinde milli eğitim ve toplum destekli polislerin ortak çalışmasıyla, cinayet işleyebilecek 253 öğrenci belirlendi.

İzmir’in Karabağlar İlçesi’nde Nazire Merzeci İlköğretim Okulu’nda okuyan H.K.’nın, 27 Eylül’de, fen ve teknoloji öğretmeni Rabia Sevilay Durukan’ı (40) sınıfta bıçaklayarak öldürmesinin ardından İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bir çalışma başlattı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ‘suça eğilimli çocukları tespit etmek’ ve ‘suça karışmalarını engellemek’ için ortaokul ve liselerdeki rehber öğretmenlerden araştırma yapmalarını istedi. Rehber ögretmenlerin araştırmaları, İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Toplum Destekli polislerin çalışmaları sonucunda cinayet işlemeye eğilimli, okulun huzurunu bozan, ‘çete kurmak’ gibi suçlara karışma ihtimali yüksek 253 çocuk belirlendi.

İSİMLER GİZLİ TUTULDU
İsimleri gizli tutulan çocukların öğretmenlere saldırı, okulun huzurunu bozmak, sigara ve uyuşturucu kullanmak, çeteleşme ve başkasını öldürmek gibi suçlara eğilimli olduğu ifade edildi. Çocukların aile içi şiddet, ekonomik sıkıntı ve arkadaş çevresinden dolayı sorunlu olduğu da rapor olarakMilli EğitimMüdürlüğü’ne sunuldu. Tespit edilen öğrencilerin ilk olarak sorunlarının belirleneceği öğrenildi. Daha sonra psikolog ve uzmanlar çocuklarla görüşecek. Sorun ekonomikse maddi destek sağlanacak. Öğrencinin suçlu arkadaşlarıyla ayrılması için de spor ve müzik gibi sosyal etkinliklere yönelmesi sağlanacak. Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı da hiçbir çocuğun suçlu olarak doğmadığını, suça eğilimli çocukları toplumun dışlaması yerine onları topluma kazandırıp sosyalleşmeleri için proje başlattıklarını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner30