Bıçak sırtı

İki adayın da oyları aynı düzeyde... Hedef yüzde 2'lik kararsızlılar

Bıçak sırtı
ABD'de "belki de tarihin en önemlisi" diye nitelenen seçime tam bir gün kala, iki başkan adayının aldığı destek "yüzde 48" e kilitlendi.

Geri kalan seçmenlerin yüzde 1'i diğer adaylara eğilim gösterirken, son iki günün kavgası tamamen "yüzde 2" düzeyindeki kararsız seçmeni etkilemeye odaklandı. 6 Kasım öncesi bütün yoklamalar, Başkan Barack Obama ile Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney'yi "başa baş" bir kavganın
içinde gösteriyor.

Uzmanların bazıları, Demokrat Parti Adayı Barack Obama'nın, "ikinci seçmen haritası" ve Ohio'da bir-iki puan önde olmasını dikkate alarak "biraz daha şanslı" olduğunu ileri sürüyor.

ROMNEY NASIL KAZANIR?
Tüm mücadele, sayısı 10'u bulmayan ve "kritik eyalet" olarak tanımlanan bölgelerde yaşanıyor. Mitt Romney'nin yeni ABD Başkanı olabilmesi için öncelikle Florida ve Virginia'da kazanması gerekiyor. Mitt Romney bu iki eyalette de önde gidiyor. İlave olarak, Mitt Romney'nin Ohio'da da kazanması Beyaz Saray'ın yolunu açıyor. Ama, Ohio'da kaybeden Romney'nin Wisconsin'de kazanması şart oluyor. Ancak, bu durumda, Romney'nin Colorado'yu ve Iowa ile Nevada'dan birini daha kazanması gerekiyor.

Sekiz eyaletteki toplam 95 ikinci seçmenin dağılımı ABD'nin yeni liderini belirleyecek. ABD Başkanı olabilmek içibn "en az 270 ikinci seçmen" toplayabilmek lazım.

YA BERABERE BİTERSE
Her iki adayın da 269 ikinci seçmen kazanarak seçimi berabere bitirdiği senaryolar çok tartışılıyor.

İkinci seçmenler, her başkanlık seçiminden sonra 17 Aralık'ta toplanarak "resmen" ABD Başkanı'nın kim olduğunu belirler. 24 eyalet, 17 Aralık'ta "ikinci seçmen" olacak yurttaşlarına "bağlı olduğu adayı terk edebilme" olanağını sunuyor. Bu durumda, Obama'ya bağlı olduğunu önceden belirten bir ikinci seçmenin Romney kampına kayması teorik olarak mümkün.

İki adayın "269" rakamında takılmasının beş ayrı senaryo ile yaşanabileceği ifade ediliyor. 17 Aralık'ta toplanacak ikinci seçmenlerin bağlı oldukları aday için oy kullanarak rakamın 269'da kalması halinde ise Beyaz Saray'ın yeni ev sahibinin kim olacağına Temsilciler Meclisi karar verecek. Başkan Yardımcısı'nı ise Senato belirleyecek.

Bu durumda ise, Romney'nin ABD Başkanı ve Joe Biden'ın Başkan Yardımcısı olması ihtimali ortaya çıkıyor.

BEKARLAR OBAMA'YA EVLİLER ROMNEY'YE
6 Kasım seçimlerinde "en önemli" seçmen bloğunu kadınlar oluşturuyor. 75 milyona yakın kadın seçmenin Salı günü sandık başına gideceği tahmin ediliyor. Bunların 55 milyonunu "evli olmayan" kadınlar oluşturyor.

Son yoklamalar, evli olmayan kadınların yüzde 63 gibi ezici bir oranla "Obama eğilimli" olduğunu, evli kadınların yüzde 51'inin ise "Romney eğilimli" olduğunu ortaya koyuyor.

Barack Obama'nın uyguladığı "cinsiyet eşitlikçi" politikalar ve sağlık hizmetleri alanında kadınlar için attığı adımların ABD Başkanı için "oy potansiyeli" anlamına geldiğinde birleşiliyor.

BUSH'UN BEYNİ
'Bush'un Beyni" olarak tanınan eski ABD Başkanı George W. Bush'un siyasi danışmanı ve ünlü seçim stratejisti Karl Rove, Sandy Kasırgası'nın Obama'ya yaradığını söyledi.

Karl Rove'a göre, Sandy, Mitt Romney'nin Ekim başında yakaladığı siyasi dalganın dinmesine yol açtı. Karl Rove, hala Romney'yi daha şanslı gördüğünü ve Cumhuriyetçi Aday'ın bir veya iki puanla kazanacağını öne sürdü.

Rove, Bush'a, girdiği bütün seçimleri kazandıran adam olarak biliniyor.

HILLARY'NİN DANIŞMANI SAF DEĞİŞTİRDİ
Yıllarca Hilalry Clinton'ın danışmanı olarak görev yapan Gigi Georges ise Mitt Romney'yi desteklediğini açıkladı.

Eski Başkan Bill Clinton ve Senatör olduğu dönemde Hillary Clinton için çalışan Gigi Georges, Başkan Obama'nın Cumhuryetçi muhalefet ile uzlaşamadığını söyledi.

Gigi Georges, "Hillary Clinton'ın muhalif parti ile uzlaşarak nasıl çalıştığını bizzat yaşadım. Amerikan halkı için bu çok önemli. Obama bunu yapamadı. Bu nedenle Mitt Romney'yi destekliyorum" dedi.

SENDE Mİ CHRISTIE
Sandy Kasırgası'nın en çok hasar verdiği eyalet olan New Jersey'in Valisi Chris Christie ise Mitt Romney'nin gözünden düştü.

Romney'nin en yakın destekçisi olan Christie, Sandy Kasırgası'ndan sonra birkaç kez Obama ile birlikte göründü ve ABD Başkanı'ndan övgü ile söz etti.

Mitt Romney'ye yakın kaynaklar, Cumhuriyetçi Aday'ın uzun bir süre Christie'yi "başkan yardımcısı adayı" yapmayı düşündüğünü ifade ettiler. Bu kaynaklar, "Mitt onu çok severdi. Çünkü kavga etmesini bilir, hayranlık duyardı" dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner30