PLASFED Ömer Karadeniz ile Yola Devam

Türkiye plastik sektörünün çatı kuruluşu PLASFED - Plastik Sanayicileri Federasyonu 4. Olağan Genel Kurul toplantısında Ömer Karadeniz yönetiminde yola devam etme kararı aldı.

PLASFED Ömer Karadeniz ile Yola Devam

PLASFED sektörün ortak sesi olmaya devam edecek

Bursa Plastik ve Ambalaj Sanayicileri Derneği, Ege Plastik Sanayicileri Dayanışma Derneği, Kayseri Plastik İşletmeciler Derneği, Kompozit Sanayicileri Derneği ile Plastik Sanayicileri Derneği bünyesinde toplamda 1.500’e yakın plastik sanayi işletmesinin temsil edildiği PLASFED Genel kurul toplantısında Başkan Ömer Karadeniz tarafından 2019 – 2021 dönemi federasyon faaliyetleri sunum şeklinde katılımcılara iletildi. PLASFED olarak sektörün ortak sesi olmaya devam edeceklerinin altını çizen Ömer Karadeniz, “Gelecek süreçte de sektörümüz Avrupa Yeşil Mutabakatı, tek kullanımlık plastik ürünlerin yasaklanması, sınırda karbon düzenlemesi gibi zorlu sınavlar verecek. Bu süreçlerde sektörümüzün ve sektörümüzü temsil eden tüm sivil insiyatiflerin tek ses olması büyük önem arz ediyor. Sektörün çatı kuruluşu olarak gelecek dönemde de plastik sektörünün ortak sesi olmaya ve tüm kurumlar arasında eşgüdümlü bir çalışmanın yakalanmasına önem göstereceğiz” dedi.

Ömer Karadeniz’in yanı sıra TOBB Ambalaj Sanayi Meclisi Başkanı ve aynı zamanda İSO İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi olan Mustafa Tacir, plastik sektörünün duayeni Muammer Yüceler ve İKMİB İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister genel kurula hitap ettiler.

Plastik sektörü ihracatla büyümeye devam ediyor

İKMİB Başkanı Adil PELİSTER platik sektörünün pandemiye rağmen ihracatını arttırmış olmasının kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek, “Biliyorsunuz kimya ihracatımız içerisinde en önemli payı plastik sektörü alıyor. 2020 yılı verilerini incelediğimizde plastik sektörünün yılın ilk iki ayında olumlu bir performans sergilediğini akabinde ise pandeminin geleneksel ihracat pazarlarımıza sıçramasıyla birlikte ihracatta sert bir düşüş yaşandığını görüyoruz. Neyse ki sektör bu düşüşten hızlıca çıktı ve yıl bazında bakıldığında ihracatını arttırmayı da başardı. İnanıyorum ki plastik sektörümüz önümüzdeki yıllarda da ihracatla büyümesini sürdürecek ve PLASFED’in de sürekli belirttiği gibi daha yüksek katma değerli üretime geçiş yapacaktır” dedi.

PLASFED’in çalışmalarını takdirle takip ediyorum

Plastik sektörünün örgütlenmesinin çok zor şartlar altında gerçekleştiğini belirten plastik sektörünün duayeni Muammer Yüceler, “1960’lı 1970’li yıllarda hammadde bulmanın çok zor olduğu bir dönemde pazarlık gücümüzü arttırmak adına PAGDER’i kurarak bu yola çıktık. Şimdi geldiğimiz noktada yıllar içerisinde gelen her başkanın her yönetimin özveriyle çalıştığını ve üzerine koyarak yola devam ettiğini görmek bizleri mutlu ediyor. Son dönemde PLASFED’in de bu noktada çok başarılı çalışmaları var, bu çalışmaları da takdirle takip ediyorum” dedi.

Avrupa Yeşil Mutabakatına hazırlanmalıyız

İstanbul Sanayi Odası bünyesinde kurulan Sürdürülebilirlik Platformu’nun da başkanlığını yürüten Mustafa Tacir, “Sürdürülebilirlik konusu önümüzdeki dönemin en sıcak gündemi olarak karşımızda duruyor. Özellikle ana ihracat pazarımız olan AB’nin hazırlamış olduğu Yeşil Mutabakat sektörümüzü de derinden etkileyecek. Eğer işletmelerimiz bu sürece iyi hazırlanamazsa Pazar kayıpları yaşanması da gündeme gelebilir. Bu sebeple Ömer Başkan’ın da belirtmiş olduğu gibi sektöre hizmet eden tüm STK’ların eşgüdüm içerisinde hareket etmesi büyük önem arz ediyor” dedi.

2021-2024 dönemi yönetim ve denetim kurullarının seçimi yapıldı.

Genel Kurulda 2021 – 2024 döneminde Ömer Karadeniz başkanlığında görev alacak Yönetim Kurulu Asıl ve Yedek Üyeler ile Denetim Kurulu Asıl ve Yedek Üyeler listesi oy birliğiyle kabul edildi.

PLASFED 2021 – 2024 Dönemi Yönetim ve Denetim Kurulları şu isimlerden oluştu:

Yönetim Kurulu Asil Üyeler

Ömer Karadeniz, Şener Gençer, Tolga Kutluğ, Yusuf Özkan, Kağan Yeşil, Selçuk Gülsün, Berat Güzelel, Ayhan Çatalkaya, Hakan Efe, Tarık Özdemir, Burak Darcan

Yönetim Kurulu Yedek Üyeler

Oğuz Han Gürlek, Ömer Beğendik, Anıl Türksoy, Halil Gökhan Can, Mehmet Kazım Sertdemir, Mustafa Yükselen, Cemal Koçer, Serkan Us, Murat Doğan, Ömer Köstek, Burç Angan

Denetim Kurulu Asil Üyeler

Kenan Benliler, Hüseyin Yücel, Özgür Sönmez

Denetim Kurulu Yedek Üyeler

Melih Ateşcan, Lütfü Büyükkasap, Muharrem Akyıldız

Ömer KARADENİZ, 20.06.2019 tarihli PLASFED – Plastik Sanayicileri Federasyonu Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nda tek liste olarak girdiği Yönetim Kurulu Başkanlık seçimine hazirunun tamamının oy birliği ile seçildi. 2 Temmuz 2021 tarihinde PLASFED – Plastik Sanayicileri Federasyonu 4. Olağan Genel Kurul Toplantısında yine tek liste olarak girdiği Yönetim Kurulu Başkanlık Seçimine hazirunun tamamının oybirliği ile seçilen Ömer KARADENİZ, PLASFED’de 2 dönemine başladı.

PLASFED – Plastik Sanayicileri Federasyonu Başkanı Ömer KARADENİZ’in Biyografisi:

Marmara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olmuştur.

Karadeniz, Üniversite döneminin bir bölümü ve sonrasını da kapsayan yaklaşık yedi yıl boyunca çeşitli gazeteler ve haber ajanslarında gazetecilik görevinde bulunduktan sonra, 1982 yılından bu yana termoplastikler üzerine sanayici olarak bazı şirketlerin Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü’nü yapmakta ve ayrıca çeşitli konularda danışmanlıkları bulunmaktadır.

Özellikle gazetecilik görevi ve sonrasında Dünya’nın birçok ülkesinde bulunan Karadeniz, İngilizce bilmekte olup, uzun yıllardır çeşitli sivil toplum kuruluşlarının yönetim kadrolarında görev almış, TOBB Sanayi Konseyi Üyeliği, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Delegeliği, İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meslek Komite Üyelikleri, Meclis Üyelikleri, Mevzuat Komisyonları’nda ve Takdir Komisyonları’nda bulunmuştur. Ayrıca PAGDER Danışma Kurulu Başkanlığı, PAGDER Başkan Yardımcılığı gibi çok çeşitli görevlerde bulunan Ömer Karadeniz, Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) kurucu üyesi olup, çeşitli dönemlerde PAGDER ve PAGEV’de Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır. Fikri ve Sinai Haklar başta olmak üzere birçok konuda bilirkişilik çalışmalarında görev almaktadır.

Halen, Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Delegeliği, TOBB Plastik Kauçuk Kompozit Sektör Meclis Üyeliği, İSO Meclis Üyeliği, İSO Mesleki Eğitim Protokolü İstanbul Güzel Sanatlar Liseleri Protokol Yürütme Kurulu Üyeliği devam etmektedir. İstanbul Sanayi Odası (İSO) Aile Şirketleri ve Kurumsallaşma Meclis Çalışma Grubu Başkanlığı ve İSO 35. Grup Başkanlığını da sürdürmekte olan Ömer Karadeniz, aynı

zamanda Türkiye çapında birçok sektör derneğini içinde barındıran Plastik Sanayicileri Federasyonu’nun da (PLASFED) başkanlığını yapmaktadır.

Birçok spor dalında lisanslı olarak spor yapan Ömer Karadeniz, Boks Sporu’nda da, defalarca İstanbul Tertip Komitesi Üyeliği’nde bulunmuş olup, Türkiye Boks Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği ve İstanbul Boks İl Başkanı olarak spor alanındaki yöneticiliğini de yıllarca sürdürmüştür. Aynı zamanda boks sporu ile ilgili, “Türk Boksu’nun Duayenleri” ve “Güç Yürekten Gelir” adlarında iki kitabı olan Ömer Karadeniz, ayrıca Professional Association of Diving Instructors’da Divemaster olarak aktif bir şekilde sualtı çalışmalarında bulunmaktadır.

https://www.plasfed.org.tr/
 

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2021, 05:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER