Çocuk Ameliyatlarında Kışın Enfeksiyon Riski Daha Az

Uzmanlar, kışın enfeksiyon riskinin daha az olduğunu belirterek, çocukların ‘aciliyeti olmayan’ ameliyatlarının bu dönemde yapılmasını öneriyor.Medical Park Tarsus Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Cemal Parlakgümüş, sömestr...

Çocuk Ameliyatlarında Kışın Enfeksiyon Riski Daha Az
Uzmanlar, kışın enfeksiyon riskinin daha az olduğunu belirterek, çocukların ‘aciliyeti olmayan’ ameliyatlarının bu dönemde yapılmasını öneriyor.
Medical Park Tarsus Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Cemal Parlakgümüş, sömestr tatilinde ameliyat olan çocukların 2-7 gün içinde günlük hayatına dönebileceğini belirtti.
Op. Dr. Parlakgümüş, çocuklarda sünnet, hipospadias (yarım sünnet), bademcik, fıtık, geniz eti, dil bağı gibi ameliyatların sömestr tatilinde yapılmasının birçok yönden avantajlı olduğunu vurguladı. Op. Dr. Parlakgümüş, “Sömestr tatilinde hava soğuk olduğu için ameliyattan sonra enfeksiyon kapma riski en alt düzeye iniyor. Öte yandan çocuk ameliyat olduğunda, operasyonun türüne ve bünyeye göre 2-7 gün arasında günlük hayatına gidebilmeye başlıyor. Dolayısıyla bu dönem yapılan ameliyatlardan sonra çocuklar yeni eğitim döneminde okulunu hiç aksatmıyor” dedi.
Sünnet konusuna vurgu yapan Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Cemal Parlakgümüş, psikolojik olarak etkilenmeyecek ve kendini hazır hisseden çocukların operasyonunun lokal anesteziyle, diğerlerinin ise genel anestezi altında gerçekleşmesini önerdi. Başka bir ameliyat yapılırken çocuğun aynı zamanda sünnet işleminin de yapılabileceğini kaydeden Op. Dr. Parlakgümüş, şu uyarılarda bulundu:
“2-5 yaş arası, cinsel kimliğin kazanıldığı yaş olduğu için lokal anestezi önermiyoruz. Ayrıca sünneti kesinlikle hekim yapmalı. İşin ehli olmayan kişilerin yaptığı sünnet operasyonları, geri dönüşü olmayan sıkıntılara yol açabiliyor."
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER