Silifke 20 bin ton çilek ihraç etmeyi hedefliyor

Mersin'de Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, ilçede üretilen çileğin güvenle tüketilebileceğini söyledi.

Silifke 20 bin ton çilek ihraç etmeyi hedefliyor

'Rusya'nın, Türkiye'den ihraç edilen 18 ton çileğin girişine sağlıksız olduğu gerekçesiyle izin vermediği' yönünde iddialar üzerine Atayurt Hal Derneği'nde bir araya gelen İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulluh Süngü, Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, Ziraat Odası Meclis Başkanı ve Sulama Birliği Başkanı Durhasan Akarca, Çilek Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Özmen ve Atayurt Hal Derneği Başkanı Ali Türer ile çilek ihracatı yapan tüccarlar, değerlendirme toplantısı yaptı. Rusya'ya girişine izin verilmeyen çileğin ihracatı olumsuz etkilediği belirlendi ve bu sorunun kaldırılması amacıyla oluşturulacak bir heyetin, gelecek hafta içinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileriyle görüşmek üzere Ankara'ya gitmesi yönünde karar alındı.

Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, Silifke'nin çilek üretiminde de ihracatında da iddialı olduğunu kaydetti. Hasat sezonunun temmuz ayı sonuna kadar süreceğine dikkat çeken Can, herkesin gönül rahatlığıyla Silifke çileğini tüketebileceğini belirterek, "Silifke çileği tüm dünyada tanınır hale geldi. Böylelikle yoğurdu ile tanınan Silifke, artık çileğiyle de ün kazanmaya başladı. Çiftçilerimiz de en kaliteli çileği üretmek için var gücüyle çalışıyorlar" dedi. Silifke'de bu yıl 20 bin dönüm araziden 80 bin ton çilek hasadının yapılacağını, bunun da en az 20 bin tonunun ihraç edilmesinin hedeflendiğini anlatan Can, geçen yıl çileğin ortalama fiyatının 1 ila 1.20 lira arasında olduğunu, fiyatların bu yıl ise aşağı düşmeyip, daha fazla olması beklentisi içerisinde olduklarını da kaydetti.

Atayurt Hal Derneği Başkanı Ali Türer ise hasadı yapılan çileğin dış piyasada Rusya'ya ihraç edildiğini, iç piyasada ise Ankara, İstanbul başta olmak üzere talebe göre yurdun değişik yerlerine gönderildiğini söyledi.YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner12