Mersin'de ihracat arttı

Mersin’de yılın ilk iki ayında gerçekleştirilen ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 artarak 1,3 milyar dolara yükseldi.

Mersin'de ihracat arttı

Mersin firmalarının aynı dönemde gerçekleştirdikleri ihracat ise yüzde 4 artışla 248 milyon dolar oldu.
Mersin Ticaret ve sanayi Odası Aylık Göstergeler Şubat Bülteni yayınlandı. İHA muhabirinin bültenden derlediği ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan geçici verilere göre, 2013 yılı Ocak-Şubat döneminde Mersin hinterlandı kapsamında gerçekleştirilen ihracat, geçen yıla göre yüzde 8 artarak yaklaşık 1,3 milyar dolara yükseldi. Aynı dönemde ithalat ise yüzde 9 artarak yaklaşık 2,3 milyar dolara çıktı. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 58’den yüzde 57’ye gerilerken, dış ticaret hacmi ise geçen yıla göre yüzde 9 artarak yaklaşık 3,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Söz konusu dönemde Türkiye’de gerçekleştirilen ihracatın yüzde 5’i, ithalatın ise yüzde 6’sı Mersin'den yapıldı.

Yılın ilk iki ayında Mersin firmaları tarafından gerçekleştirilen ihracatta da 2012 yılına göre yüzde 4 artış kaydedilerek 248 milyon dolara yükseldi. Mersin firmalarının ithalatındaki artış ise yüzde 12 ile 193 milyon dolara çıktı. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 138’den yüzde 129’a gerilerken, dış ticaret hacmi ise yüzde 7 artarak 441 milyon dolar olarak gerçekleşti. İhracattaki artışta metalik olmayan diğer mineral ürünler, net ihracatta önemli payı olan tarım ve hayvancılık sektörü ile metal eşya sanayinin önemli payı oldu. İthalattaki gerçekleşmelerde ise net ithalatın en yüksek olduğu kok kömürü, rafine edilmiş petrol ürünleri ve nükleer yakıtlar sektörü başta olmak üzere diğer ulaşım araçları sanayi ile gıda ürünleri ve içecek sanayinin ithalat artışını etkileyen başlıca sektörler olduğu görüldü.

Veriler aylık bazda incelendiğinde ise Mersin firmalarının 2013 Şubat ayı ihracatı Ocak ayına göre yüzde 12 düştü. İthalatta da yüzde 5’lik azalış yaşandı. Söz konusu dönemde tarım ve ormancılık sektörü ihracattaki, imalat sanayi sektörü ise ithalattaki azalışta etkili oldu. Öte yandan, Mersin firmaları ihracatı 2013 yılı Şubat ayında 2012’nin Şubat ayına göre yüzde 5’lik azalış, ithalat ise yüzde 5’lik artış kaydetti. İhracattaki azalışta tarım ve hayvancılık ile ana metal sanayi, ithalattaki artışta ise tarım ve hayvancılık ve diğer ulaşım araçları sektörlerinin etkili olduğu gözlendi.
İhracattaki gelişmeler ülke grupları itibariyle incelendiğinde; 2013 Şubat ayında Avrupa ve Amerika ülkeleri ihracatında geçen yılın şubat ayına göre artış, Afrika ve Asya ülkelerinde azalış olurken; 2013 Şubat’ta Asya, Afrika ve Amerika ülkeleri ithalatında geçen yılın aynı ayına göre artış, Avrupa ülkelerinde ise azalış oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER