Güney Afrika Elçisi Mersin'de

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Vika Mazwi Khumalo, ekonomik ilişkileri geliştirmek ve işbirliğini artırmak amacıyla Mersin’e geldi.

Güney Afrika Elçisi Mersin'de
Çeşitli temaslarda bulunmak üzere kente gelen Güney Afrika’nın Ankara Büyükelçisi Khumalo, bürokratlardan oluşan bir heyetle birlikte Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nu makamında ziyaret etti. Güney Afrika Mersin Fahri Konsolosu Numan Olcar’ın da eşlik ettiği ziyarette konuşan Büyükelçi Khumalo, geldikleri Kwazulu Natal eyaleti ile Mersin arasında çok büyük benzerlikler bulunduğunu kaydetti. Bu benzerlikler dolayısıyla ticaret, sanayi, turizm ve diğer alanlarda karşılıklı işbirliği yapılarak hem Mersin hem de Kwazulu Natal açısından büyük ortak projelere imza atılabileceğini belirten Khumalo, Kwazulu Natal eyaletinin Güney Afrika’nın gayrisafi milli hasıla bazında ikinci büyük eyaleti olduğunu ifade etti. Mersin ziyaretlerinin amacının karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmak ve Mersin’le kardeş şehir anlaşması imzalamak olduğunu dile getiren Khumalo, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Deniz Ticaret Odası ve diğer odaları ziyaret ederek işbirliği olanaklarını görüşeceklerini bildirdi. Güney Afrika Mersin Fahri Konsolosu Olcar’ın kruvaziyer turizmi hakkında söylediklerinden çok etkilendiklerini de vurgulayan Büyükelçi, Vali Güzeloğlu’nu Kwazulu Natal’a davet etti.
Büyükelçi Khumalo‘nun görüşlerini paylaştığını belirten Vali Güzeloğlu da Türkiye ve Güney Afrika arasında iyi niyet, sevgi ve dostluk çerçevesinde başlayan ilişkilerin bu ve benzer işbirlikleri sayesinde gelişeceğini kaydetti. Güzeloğlu, “Dostluk ve kardeşlik insanlığın temel değerleridir. Bu temelde başlayan ilişkiler iyiye ve güzele yol alır. Bu iyi niyetlerle başlayan sürecin iki ülke adına büyük getiriler sağlayacağına inanıyorum” dedi.

İstanbul’dan sonra ikinci büyük dış ticaret kenti olan Mersin’in, tarımda ve sanayide çok önemli bir üretim merkezi olduğuna, 160 gümrük bölgesi ve ülkeye direk olarak dış ticaret gerçekleştirdiğine dikkat çeken Güzeloğlu, işbirliği ve kardeş şehir anlaşmasıyla ilgili gelişmeleri yakından takip edeceğini de bildirdi. Büyükelçiye nazik davetini kabul ettiğini söyleyen Güzeloğlu, “Umuyorum ki, bu ziyareti İstanbul yerine Çukurova Bölgesel Havaalanı’ndan kalkan uçaklarla gerçekleştiririz” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2013, 09:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER