Başarılı Eğitimcilere Ödüleri Verildi

Mersin’deki başarılı eğitimciler, Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü 2013 Eğitimde Başarı Ödülleri’ni, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun elinden aldılar.

Başarılı Eğitimcilere Ödüleri Verildi
2013 Eğitimde Başarı Değerlendirme ve Ödüllendirme Töreni, Akdeniz İhracatçı Birlikleri Konferans Salonu’nda yapıldı. Törene Mersin Valisi Güzeloğlu’nun yanı sıra Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü şube müdürleri, ilçe milli eğitim müdürleri, birim müdürleri, Türkiye çapında başarı elde eden projeler üreten kurumların temsilcileri ile 13 ilçeden 207 eğitimci katıldı.
Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gül, törende yaptığı konuşmada, eğitim projelerine verdiği destek dolayısıyla Vali Güzeloğlu’na teşekkür etti. Güzeloğlu’nun eğitim alanında yaşadığı sorunların çözümü için tüm imkanları seferber ettiğini belirten Gül, “Valimizin destekleriyle eğitimde altyapı problemlerini hızla ortadan kaldırıyoruz. Öğrencilerimizin derslik ve yurt ihtiyaçlarına hızla karşılık verilmektedir. Çalışmalarımız sadece derslik ve yurt sorununa yönelik değil. 4 adet spor salonu ve 6 yemekhane gündemimizdeki programda yer almakta” dedi.

ENGELLİ GENÇLERİN EĞİTİMİNE 20 MİLYON LİRALIK DEV YATIRIM

Mersin’de 2010 yılında engelli eğitimi veren okul sayısı 5-6 civarındayken son 3 yılda bu sayının 25’e yükseldiğini bildiren Gül, “Bu seneki yatırım programında başka hiçbir ilde olmayan 4 büyük engelli okulunun yapımı da bulunmakta. Bütün bu yatırımların toplam maliyeti 20 milyon Türk Lirasıdır. Aynı zamanda engelli gençlerimizin daha rahat bir eğitim almaları için 12 okulumuzda bu öğrencilerimiz için engel teşkil eden sorunları Çukurova Kalkınma Ajansımızın destekleriyle ortadan kaldıracağız” diye konuştu.

Mersin’in okul öncesi eğitimde de öncü, örnek ve lider bir kent haline geldiğini aktaran Gül, en iddialı ve başarılı oldukları konunun ise TÜBİTAK Projeleri olduğunu kaydetti. 2010’da bu konuda esamesi okunmayan Mersin’in 2011 ve 2012 yıllarında bölge birincisi olduğunu ifade eden Gül, bu başarılarla Adana’da bulunan TÜBİTAK Bölge Merkezi’nin Mersin’e taşındığı, TÜBİTAK’ın bin okula yaptığı proje çağrısında 149 okul ile Mersin’in Türkiye birincisi olduğunu anlattı. Uluslararası alanda ise son 4 yılda 124 proje ile Avrupa Birliği’nden 3 milyon 775 bin Euro hibe desteği aldıkları bilgisini veren Gül, “Mersin 2013 yılında Grundtvig (Yetişkin Eğitimi) alanında Türkiye 3.’sü oldu. “Ana-Kız Okuldayız” projesi ile yetişkin okur yazar oranında 31. sıradan 8. sıraya yükseldik. 13 kurumumuz alanlarında Türkiye çapında ödüller kazandı. Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Türkiye Kalite Derneği’nin “Mükemmellikte Yetkinlik” ödülünü Mersin’e kazandırdık. Tüm bu başarılarımızın mimarı öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizdir” ifadelerini kullandı.

“DÜNYAYI DEĞİŞTİRMENİN YOLU EĞİTİMDEN GEÇER”

Vali Güzeloğlu da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hedeflerinin en önemli belirleyici unsurunun eğitim olduğunu söyledi. Dünyayı değiştirmenin yolunun eğitimden geçtiğini vurgulayan Güzeloğlu, Mersin’de büyük bir dönüşüm yaşandığını belirterek, “Bu dönüşüm çok daha müjdeli gelişmelerin habercisi oldu. Göreve başladığım dönemde eğitimle ilgili veriler Mersin’e yakışmayacak seviyede idi. Sağlam bir eğitim altyapısı kurulmadan sağlıklı bir kent elde edemezsiniz. İşte biz bu bilinçle Mersin’i her alanda olduğu gibi eğitimde de zirveye çıkarmak için çabaladık. Milli Eğitim Müdürümüzün de anlattığı gibi eğitimde elde edilen başarılarla Mersin asıl şimdi büyükşehir oldu. Kendisi bizlere teşekkür etti ancak bu teşekkürün asıl sahibi sizlersiniz. Bozyazı ilçesinde hazırladıkları proje ile TÜBİTAK projelerinde birinci olan o çocuklardır asıl teşekkür edilmesi gereken. İnandığımız zaman elde edemeyeceğimiz başarının olmadığını bizlere bir kez daha gösterdikleri için. İnanmanın devamında çalışmanın gerekliliğini unutmadan yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Öğretmenlere güvendiğinin altını çizen Güzeloğlu, “Bu sonuçlar bizi aydınlık geleceğe taşıyacak sonuçlardır. Yeni hedefimiz kalite ve nitelikli bir süreç, öğrenilebilir ve öğretilebilir bilgi ile geleceğe hazırlanmaktır. Biz bu yolda bütün projelere destek vereceğiz. Çünkü geleceğimiz çocuklarımızdır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Milli Eğitim Müdürlüğü denetmenleri, şube müdürleri, Suphi Öner Öğretmenevi yöneticileri, Milli Eğitim Müdürlüğü Araştırma-Geliştirme Birimi personeli ve her biri alanlarında büyük başarılar elde eden 13 eğitim kurumunda görev yapan öğretmenlere başarı belgeleri Vali Güzeloğlu tarafından verildi.
Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2013, 08:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner30