Başkan Dinçer, “AVM’ler kurbandan elini çeksin”

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, esnafı bitirme noktasına getiren AVM’lerin her kurban öncesi AVM’nin belli noktalarında kurdukları alanlarda kredi kartıyla kurban satışı yaptığını belirterek, “AVM isen bunun gereğini yerine getir. Kurban kesimi ve satışının belli kuralları vardır.

 Başkan Dinçer, “AVM’ler kurbandan elini çeksin”

 Bırak kurban satım ve kesim işini kasaplar besiciler yapsın. Kredi kartıyla borçlanarak ibadet yapmak ne kadar doğrudur tartışılır. Bakanlıktan bunla ilgi bir düzenleme getirilerek kuralsızlığın önüne geçilmesini bekliyoruz” dedi.

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Kurban Bayramı arifesinde esnafı bitirme noktasına getiren  AVM’leri kurban satış ve kesimi konusunda uyardı. AVM’leri işinin gereğini yapmaya davet eden Başkan Dinçer, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından kurban satış ve kesimi ile ilgili düzenleme getirilerek kuralsızlığın önüne geçilmesini istediklerini söyledi.

Başkan Dinçer, Türkiye Kasaplar ve Besiciler Federasyonu Genel Başkanı Fazlı Yalçındağ ile Federasyon Yönetim Kurulu üyesi ve Mersin Kasaplar Odası Başkanı Erdal Pekmez  tarafından gerçekleştirilen ziyarette kurban bayramı öncesi et piyasası ve kurban satış noktaları konusunda değerlendirmelerde bulundu.  Kurban Bayramı arifesinde hayvan pazarları ve et piyasasına bakıldığında  kurbanların çok değişik yerlerde ve değişik şekillerde satılmasının sıkıntısını yaşadıklarını ifade eden Başkan Dinçer, “  Kurbanın nasıl kesileceği ve nasıl satılacağı konusunda kurallar vardır. Burada şunu ima etmek istiyorum. Büyük AVM’lerin esnafı bitirme noktasına geldikleri yetmiyormuş gibi, kurban bayramı öncesi birde tutup kurban satışı ve kesimi işine giriyorlar. AVM’nin belli bir noktasına kurban satış ve kesim yerleri kurarak kuralsız bir şekilde satış yapıyorlar. Ve yine bu satışları kredi kartıyla taksitle gerçekleştiriyorlar. Kredi kartıyla borçlanarak ibadet yapılması ne kadar doğru, o diyanetin işi ama, bizler esnafımızın mağdur edilmemesi taraftarıyız. Bizim buradaki kasap ve besicimiz kurban öncesi yatırım yapıyor kurban alıyor, besliyor büyütüyor. Tam bayram geliyor bu kez AVM’ler meydana çıkıyor ve kurdukları alanlarda kurban satış ve kesim işi yapıyor. AVM isen bunun gereğini yerine getir;  bırakın kurban kesim ve satış işlemlerini bu arkadaşlarımız gerçekleştirsin. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızdan bununla ilgili bir düzenleme getirilerek bu kuralsızlığın ortadan kaldırılmasını bekliyoruz” dedi.

Başkan Dinçer Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ ile Federasyon Yönetim Kurulu üyesi ve Mersin Kasaplar Odası Başkanı Erdal Pekmez tarafından gerçekleştirilen ziyaretten duyduğu memnuniyeti de dile getirerek,  “Bizim yöremizde hayvancılık sektörüne baktığımızda üretim yok ama tüketim çok.  Diğer bir yönüyle et ticaretin yapıldığı bir liman kapısına sahibiz. Doğal olarak burada bir sıkıntı ortaya çıkabiliyor. Federasyon Başkanımızla  bu konularda ve sektörle ilgili bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Buradan bakıldığında bizleri ziyareti son derece faydalı olmuştur. Kendilerine bizleri olan ilgisi ve ziyaretlerinden dolayı çok teşekkürlerimi iletiyorum” şeklinde sözlerini noktaladı.

Türkiye Kasaplar ve Federasyon Başkanı Fazlı Yalçındağ’da ziyarette yaptığı konuşmada, dinimiz için çok güzel uygulamalardan olan Kurban Bayramının paylaşma adına büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Manevi anlamda büyük önemi olan kurban bayramı arifesinde bir kısım kişilerin çıkıp kurbana bir ay kala fiyat ilan ederek  algı operasyonu yarattığına dikkat çeken Yalçındağ; “ Kurbanın fiyatı kurbanı kesecekle satacak insanın anlaştığı noktadır. Bu noktadaki bur duruma bir ay öncecinden fiyat açıklaması son derece yanlış. Kesecek olan boynuzunu tüyünü rengini beğenir, cömert davranabilir. Parası az olan kesesine bakar uygun olanına bakar. Buna fiyat belirlemek doğru değil. Bizlerin tek beklentisi vatandaşın ihtiyacını görecek düzeyde piyasada hayvanın olması” dedi.

Bu bağlamda Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğüne yaptıkları ziyarette konuyu değerlendirdiklerine vurgu yapan Genel Başkan Yalçındağ, “ Geçtiğimiz sene ülkemizde 850 bin büyük baş 2 milyon 850 bin küçük baş hayvan kesimi olmuş. Bu yıl ise geçen senekinden yüzde 20 daha fazla bir kurbanın piyasa sunulduğu bilgisin aldık. Bu sene 3,5 milyon küçük baş, 1 milyonun üzerinde büyükbaş hayvan kurban bayramı için sevk edildiğini öğrendik. Dolayısıyla yeter sayıda piyasada kurban vardır ve vatandaşlarımız için endişe edici bir durum yoktur”  dedi.

Birlik Başkanı Talat Dinçer tarafından dile getirilen konuya da değinen Federasyon Başkanı Yalçındağ, “Sayın Birlik Başkanımız çok güzel bir konuya temas etti. Büyük mağazacılık sisteminin kurban uygulamasına girmesi en büyük yanlışlardan bir tanesi . Kurban bir pasta değildir, bir dilimde ben alayım yaklaşımı doğru değildir. Artı insanların geleceklerini borçlanarak kurban vazifesine yerine getirmesi ne kadar doğru onu da diyanet işlerine sormak lazım. Yine kg belirterek kurban satışı yapmak diye bir şey söz konusu olamaz. Bu olursa et satışı olur. Geçtiğimiz kurban bayramlarında bizlere işlenmek üzere gelen kolilerde etlerin bayram öncesi kesilen ve içerisinde biftek kuşbaşılık et olmadan sadece kaburga yada boşluk gibi etler olduğuna tanık olduk. Bunlardan yola çıkarak kurbanın geleneksel usulle kesilmesi lazım. Kesimi ya kendin yapacaksın yada kesim gözünün önünde olacak.  Mala sahibi gerek, oğlu değil babası. Bu deyimi unutmamak gerek “ dedi.

Federasyon Başkanı Fazlı Yalçındağ, kasapların kurban bayramında 4 -5 günlerini kendi hayatlarını sürdürmelerine neden olan müşterilerine mesleğin gereğini yerine getirerek hizmet ederek geçirdiğini kaydederek,  “Kurbanın yükünü en çok biz çekeriz; yeter ki yapılan ibadetin gereği yerine getirilsin. Kurbanda kesilen kurbanın kesemeyenlere dağıtılması büyük önem taşımaktadır” şeklinde konuştu.

Federasyon Başkanı Fazlı Yalçındağ, esnafın zirve teşkilatı TESK’te de birlikte çalışmaktan zevk aldığı ve uzun yıllardır tanıdığı ve bu süre içerisinde bir kez dahi incinmediği Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer’in ev sahipliğinden duyduğu memnuniyeti de sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2016, 20:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner12