Rektör Çamsarı Basın ile biraraya geldi.

Mersin Üniversite Rektörü ve Rektör Yardımcıları ile Üniversite binası içerisindeki Konuk evinden bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Üniversitedeki çalışmalar hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Rektör Çamsarı Basın ile biraraya geldi.

Üniversite Konuk evindeki basın toplantısına, Mesin Gazeteciler Cemiyetine yeni  Başkan seçilen Kaye Tepe ve Çok sayıda basın mensubu katıldı.  Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Mersin Üniversitesinin her geçen gün büyüdüğünü Yaklaşık 45 bin öğrencinin eğitim gördünü beliterek, US News tarafından Türkiye’deki En İyi Küresel Üniversiteler listesinde akademik çalışmaları neticesinde 12. sırada yer alığını aktaran  Prof. Dr. Çamsarı, 2020 yılında eğitim alanında en önemli hedeflerinin yayın ve proje sayısını artırarak daha da üst sıralara yükselmek olduğunu belirtti.

Kalite ve akreditasyon konularına verilen öneme değinen Prof. Dr. Çamsarı, İletişim, Tıp, Fen-Edebiyat Fakültelerinin akreditasyon çalışmalarını anlattı ve 2020 yılında üniversite olarak akreditasyon için başvuru yapacaklarını kaydetti. 

ANAMUR YÜKSEKOKULU FAKÜLTE OLACAK.

Diş Hekimliği Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Hemşirelik Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi gibi yeni fakülte ve bölümlerin bölgenin ihtiyaçlarına göre kurulduğunu söyleyen Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Anamur Meslek Yüksekokulu’nun dört yıllık yüksekokul konumuna geldiğini, bu yüksekokulu fakülte haline getirmek için de girişimde bulunacaklarının altını çizdi.  Fiziki altyapının güçlendirildiğini ve bir çok projeyi tamamladıklarını ifade eden Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, geleceğin öğretmenlerinin daha iyi şartlarda yetişebilmesi için Eğitim Fakültesinin yeni binasında eğitim öğretim faaliyetine başladığını, ikinci konuk evi ile Akdeniz Kültürlerini Araştırma ve Kongre Merkezinin tamamlandığını söyledi. Mersin Üniversitesi Hastanesinin pek çok açıdan yeni birim ve ünitelerle desteklendiğini belirten Prof. Dr. Çamsarı, önümüzdeki yıl üniversite hastanelerinde yaşanan sorunların giderilmesi yönünde çalışmaların hayata geçirileceğini ifade etti.

ONKOLOJİ HASTANE OCAK AYINDA HİZMETE GİRECEK

Tıp Fakültemizin puan ve altyapı anlamında Türkiye'nin en önemli fakülteleri arasında yer aldığını vurgulayan Prof. Dr. Çamsarı sağlık alanında bölgemizin önemli bir ihtiyacını karşılayacak olan Onkoloji Hastanesinin de 2020 yılının Ocak ayında açılacağı müjdesini verdi.

Kalkınma Bakanlığı ve Kalkınma Ajansları proje çağrılarında en çok proje almış kurumlar arasında Üniversitemizin Türkiye birincisi olduğunu hatırlatan Rektör Prof. Dr. Çamsarı, TÜBİTAK ve AB proje sayısının ve seri şekilde verilen eğitimlerle bu projelerin kabul edilme oranlarının arttığını, SODES projelerinin gelişim gösterdiğini, Yeni Nesil Bilim ve İnovasyon Merkezi, TÜBİTAK ARDEB Ofisi, Girişim Limanı, Teknoloji Transfer Ofisi, Merkez Laboratuvarı ve Teknopark'ın aktif şekilde çalıştığını sözlerine ekledi.

Ar-Ge Proje Pazarı, Bilim Şenliği ve Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleşen Kariyer Fuarı gibi etkinlikleri ilimizde düzenlemenin özellikle gençler ve ülkemizin geleceği açısından önemine değinen Prof. Dr. Çamsarı “Bizim niyetimiz şu. Fikri olan, düşüncesi olan, bu ülkeyi seven herkes elinden tutacak birilerini bulsun. Onlar birer mentor edinsin. Fikirleri gerçeğe dönüşsün, patent alsınlar ve şirketleşsinler. Bunun için bütün gücümüzü kullanıyoruz.” dedi.

ARKEOLOJİYE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ.

Prof. Dr. Çamsarı, il merkezinde Büyükşehir Belediyesi de dahil olmak üzere tüm belediyelerle önemli projeler yaptıklarını, MTSO, MDTO, Organize Sanayi gibi bölgenin geleceğine yön veren tüm kurum ve kuruluşlarla ilgili çalışmalarda Üniversitemizden temsilciler bulunduğunu ifade etti. Akademisyenlerimizin, bilgi birikimleri ile kentimizin kalkınması yönünde verdiği desteğe dikkat çeken Prof. Dr. Çamsarı, arkeolojiye özel bir ilgi gösterdiklerini de vurguladı. Soli ve Uzuncaburç gibi arkeolojik kazıların bundan sonra Üniversitemiz tarafından yürütüleceğini, Tarsus’un arkeolojik yüzey araştırmalarının Üniversitemizce yapıldığını ve Akdeniz Bölgesinde yeni bir kazı için girişimde bulunduklarını ifade eden Prof. Dr Ahmet Çamsarı, Mersin'de turizmin gelişmesi için bir yol haritasına ihtiyaç duyulduğunu, bu konuda ilgili birimlere projelerin sunulduğunu açıkladı.

YEŞİLİ EN ÇOK OLAN ÜNİVERSİTEYİZ.

Ağaç sayısı ve orman büyüklüğü açısından Türkiye'nin sayılı üniversitelerinden biri olduğumuzu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Çamsarı, bu konuda geçmiş yönetimlere de teşekkürlerini sundu ve yeşil üniversite başvurusu olacağını belirtti.

Basın mensupları tarafından yöneltilen soruları da yanıtlayan Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, eksikliklerimizi görme noktasında katkı sunan yerel basın mensuplarını çok önemsediğinin altını çizerek katılımlarından dolayı tüm basın mensuplarına teşekkür ederk bundan sonraki süreçte basın mensupları ile olan ilişkileri dahada ilerleteceklerini bu konuda her zaman bilgi ve destek vermeye hazır olduklarının sözünü verdi.

Basın toplantısının ardından Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı basın mensupları ile birlikte Onkoloji Hastanesi'ni ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER