Karadeniz’in cinneti!

İstanbul’da bir gemi, bir bot battı. Gece durdurulan aramalar sabahın ilk ışıklarıyla yeniden başlatıldı.

Karadeniz’in cinneti!

Şile açıklarında Solna Denizcilik Şirketi'ne ait "Volgo-Balt 199" adlı St. Kitts Nevis bandıralı 2 bin 516 grostonluk 110 metre boyundaki geminin batması ve yardıma giden kıyı emniyetine ait kurtarma botunun alabora olmasının ardından arama çalışmalarına gece verilen aradan sonra 06.30'da tekrar başladı.

Saat 07.30'da bir denizcinin cesedine daha ulaşıldı. Denizcinin cesedi, kayalıkların arasından çıkarılmaya çalışılıyor.

*******

Güngör KARAKUŞ - Turan ARSLANOĞLU/AHT


Antalya'ya giden 114 metre uzunluğundaki Solna Denizcilik Şirketi'ne ait St. Kitts Nevis bandıralı kömür yüklü Volgo-Balt 199 adlı yük gemisi dün saat 10.30 sıralarında Şile'nin 12 mil açıklarına geldiğinde radardan kayboldu. İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi hemen bölgeye Kıyı Emniyeti 3, Kıyı Emniyeti 1 hızlı tahlisiye botları ile Kurtarma 4 römorkörünü sevk etti. Sahil Güvenlik Komutanlığı da 2 helikopter havalandırdı. Ancak 11'i Ukraynalı ve 1'i Rus 12 mürettebatı bulunan geminin kısa sürede battığı ortaya çıktı.

DEV DALGALAR ENGEL OLDU

12 mürettabat ve gemi için hemen arama kurtarma çalışmaları başladı. Ancak fırtına ve dev dalgalar kurtarma ekiplerin engel oldu. Kıyı Emniyeti'ne bağlı kurtarma botları dalgalar nedeniyle geri dönerken helikopterler de uçuş yapamadı. Bunun üzerine Genelkurmay Başkanlığı'nın olay yerine ''Skorsky'' tipi bir helikopter gönderdi. Skorsky'nin havadan destek verdiği arama kurtarma çalışmaları römorkör yardımıyla yapılabildi. İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri ve radyolar aracılığıyla da çevredeki gemilere kurtarma çağrısı yapıldı.

7 saat dalgalarla boğuştu

ŞİLE’de geminin battığı saatlerde Kilyos’taki Türkeli Demir Sahası Dalyan Burnu’na 150 metre mesafede arızalanan 14 mürettebatlı Antıgua & Barbuda bayraklı, BBC Adriatic isimli gemi de sürüklenmeye başladı. Karadeniz’in dev dalgalarıyla boğuşan geminin görüntüleri TV kameraları ve gazeteciler tarafından saniye saniye kaydedildi. 116 metre uzunluğundaki gemi için Kıyı Emniyeti alarma geçti. Gemi 7 saat sonra kendi imkânlarıyla kurtuldu ama kurtarma botu battı.

Kurtarma botu battı
3 gemici 1 balıkçı kayıp

KURTARMA çalışmalarına katılmak için bölgeye giden Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait tahlisiye botu, Şile Limanı’ndan çıkmak üzereyken, şiddetli fırtınanın etkisiyle kayalıklara çarparak alabora oldu. Batan kurtarma botunda bulunan 5 personelden 3’ü ile onları kurtarmaya giden 1 balıkçı kayboldu. Olayın haber verilmesinin ardından limana çok sayıda ambulans ve itfaiye ekipleri sevk edilirken, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait askeri bir helikopter de arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Tahlisiye botu kaptanı Cemil Özben ile personelden Turgay Sarıboğa, Mehmet Genç ve kimliği belirlenemeyen balıkçıyı arama çabaları güçlükle sürdürülüyor.

"Kaptan ne olduğunu anlamadı"

Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Salih Orakçı, geminin, Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi'nin radar ekranında saat 10.07'de görüldüğünü, 10.08'de kaybolduğunu belirterek, "Gemi başına gelecek olayın farkında olmadan çok hızlı bir şekilde batmış, dolasıyla bize herhangi bir çağrısı olamadı'' dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner30