Mersin Su Kaynakları Haritasında İlk Etap Tamamlandı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Üniversitesi ile birlikte Mersin’in su kaynakları haritasını çıkarmaya başladıklarını belirterek, “Mersin’in 50 yıl, hatta 100 yıl sonrasının planlamasını yaptırıyoruz”...

Mersin Su Kaynakları Haritasında İlk Etap Tamamlandı
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Üniversitesi ile birlikte Mersin’in su kaynakları haritasını çıkarmaya başladıklarını belirterek, “Mersin’in 50 yıl, hatta 100 yıl sonrasının planlamasını yaptırıyoruz” dedi.
Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü’nün Mayıs Ayı Olağan Genel Kurulu’nun birinci birleşimi, Burhanettin Kocamaz başkanlığında Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. Genel kurulda, gündem maddeleri arasında yer alan Denetçi Raporu, Genel Kurul Üyeleri tarafından oybirliği ile kabul edildi. 2015 Faaliyet Raporu ile 2015 Mali Yılı Kesin Hesap Cetvelleri ile ilgili maddeler ise Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.
Genel kurulda bir konuşma yapan Başkan Kocamaz, Mersin’in su kaynaklarının haritasını çıkarmaya başladıklarını ifade ederek, “Mersin Üniversitesi ile Mersin’deki su kaynaklarının haritasını çıkarıyoruz. Mersin’in 50 yıl, hatta 100 yıl sonrasının planlamasını yaptırıyoruz. Mersin’in tamamı ile ilgili çok ayrıntılı bir çalışma yapıyoruz. Hangi bölgelerde atıksu arıtma tesislerinin öncelikli olarak yapılması konusu da dahil olmak üzere su haritası çıkartıyoruz. Göksu’dan Mut’a kadar nerede, hangi su kaynakları var çıkaracağız. İlk etabı Mersin merkezden Erdemli ve Silifke’ye kadar olan bölgeyi kapsıyordu, buradaki çalışmalar tamamlandı. Şimdi kalan bölgeler de yapılacak” diye konuştu.
Çeşmeli Kargıpınarı bölgesinde atık su ile ilgili yapılan çalışmaların son durumu hakkında da bilgi veren Kocamaz, “Geçmişte yapılan çalışmalar var ama yeterli değil. Bir kısmı sıfırdan ihale ediliyor. Mesela Mezitli’nin arıtma tesisi ile ilgili geçmişte bir çalışma yapılmış. Orası ile ilgili de bazı itirazlar var. Her şeyi bitmiş, ihalesi yapılmış, o bölgeye konutlar yapılmış. Başlangıçta kimse buna itiraz etmemiş. Şimdi biz onunla ilgili de Avrupa Yatırım Bankası ile görüşüyoruz. Belki projede bazı değişiklikler yaparak, çalışmamızı hayata geçireceğiz” ifadelerini kullandı.
Bozyazı ilçesindeki katı atık tesisi ile ilgili de aynı problemlerin yaşandığını dile getiren Kocamaz, şöyle devam etti: “Bütün çalışmalar yapılıp, belgeler alınıyor. İnşaat aşamasına geldikten sonra birileri çıkıp ‘bu buraya yapılmaz’ diyorlar. Yerleşim birimlerinin arasında çevreyi en az kirletecek projeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz. Katı atık ve atık su tesisleri de mutlaka bir yerlere yapılacak. Bu tür itirazlar olursa ya da bir şekilde mahkeme bu konularda karar verirse bizim de yapacak bir şeyimiz kalmıyor. Bu tür konularda hepimizin duyarlı olması, sorumluluk bilinciyle hareket etmesi gerekiyor.”
Çalışmalar yapılırken Devlet Su İşleri (DSİ) ile de görüşmeler yaptıklarını aktaran Kocamaz, Müftü Deresi’nin ıslahı ile ilgili şunları söyledi: “Müftü deresine yaptığımız çalışmada amacımız o bölgeyi bir rekreasyon bölgesi haline getirip vatandaşın hizmetine sunmak. Bir taraftan Akdeniz, Yenişehir ve Toroslar Belediye Başkanlarımızla bir araya gelip bu sunumları yapmamız gerekiyor. Ortak bir fikir oluşturarak, Mersin’de var olan o çirkinliği, vatandaşımızın hizmetine sunulacak güzel bir alan haline getirmeyi planlıyoruz. İnşallah Mersin için hayırlı bir proje ortaya çıkacak.”
Genel kurulun sonunda MESKİ Genel Müdürü Turgut Aybak da Genel Kurul Üyelerine MESKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan faaliyetler hakkında bilgiler verdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner12