Marmara şimdi gerçekten temiz mi?

Marmara şimdilik müsilajdan temizlendi.

Marmara şimdi gerçekten temiz mi?

Marmara şimdi daha temiz

Murat Kurum açıkladı: Marmara Denizi'miz artık bir ay öncesinden daha temiz, ilk 20 metre müsilajdan temizlendi.

Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Kurulu'muzun ikinci toplantısını Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde gerçekleştirdik, kat ettiğimiz aşamaları ve geldiğimiz noktayı istişare ettik, yeni kararlar aldık.

Fotoğraf: Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde

Marmara Denizi'miz artık bir ay öncesinden daha temiz.

Bir aylık süreçte havadan, karadan, denizden sürdürdüğümüz çalışmalar ve yaptığımız denetimlerle denizimizi daha sağlıklı ve mavi bir hale getirdik.

İlk toplantımızda aldığımız karar doğrultusunda kurulan 14 alt çalışma grubumuzun faaliyetleriyle önemli bir mesafe kat ettik.

Deniz yüzeyimizde müsilajın kapladığı alan, haziran ayında 12 bin 741 hektar iken bugün Marmara Denizi Eylem Planı'mız ve yaptığımız çalışmalarla yok denecek kadar azaldı.

Marmara'mızda elde ettiğimiz bu güzel sonuçta emeği geçen tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Denizimizin ilk 20 metre derinliğinde artık müsilaj yok. Dipten yüzeye ilk 30 metrede de müsilaj kalmadı. Orta bölümde sıkışan müsilaj ise çalışmalarımızla dağılacak.

Bilim insanlarımızın yeni bir müsilaj oluşumu beklememesi de hepimizin sevincini artıran bir gelişme oldu.

Müsilaj seferberliğimizde; ilk andan itibaren özveriyle çalışan Bakanlıklarımız, Valiliklerimiz, Belediyelerimiz, TÜBİTAK, üniversite, bilim insanı ve sivil toplum kuruluşlarımıza hassasiyet ve gayretleri için teşekkür ediyorum.

#MarmaraHepimizin, denizimiz için sahadayız.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2021, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER