Mezitli Kültür Merkezi 1 Yaşında

Mezitli Belediyesi Kültür Merkezi gün aşırı gerçekleştirilen etkinliklerle geride kalan 1 yıllık sürede sanatsal ve sosyal etkinliklerin merkez haline geldi.

Mezitli Kültür Merkezi 1 Yaşında

6 Ekim 2021 tarihinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı muhteşem bir törenle açılışı yapılan Kültür Merkezi, geride kalan bir yıllık sürede on binlerce sanatsever sanatsal etkinliklere katıldı. Kültür Merkezinde toplam 79 gösteri ve etkinlikle 35 binin üzerinde izleyiciye ev sahipliği yaptı.

TİYATRODAN DEFİLEYE SANATIN HER DALI

Bu etkinliklerin 47'si tiyatro gösterisi olup 30'u Mezitli Belediyesi Tiyatrosu ve belediyemizin organize edip, desteklediği Devlet ve Şehir Tiyatroları gösterisidir. 

Başta; Fazıl Say, Sumru Yavrucak, Emre Karayel, İstanbul Devlet Tiyatroları, Ankara Şehir Tiyatrosu, Mersin Şehir Tiyatrosu, Hatay Şehir Tiyatrosu gibi çok sayıda sanatçı ve oyuna ev sahipliği yapan Kültür Merkezi, Uğur Dündar'la Halk Arenası, Özlem Gürses'le Kayda Geçsin, Başak Karatepe ile Sanat İyileştirir gibi çok sayıda TV programı ve konferansın yapıldığı yer oldu.

Mezitli Belediyesi Halk Tiyatrosu, Gençlik Tiyatrosu ve Çocuk Tiyatrolarının da merkezi olarak kullandığı mekânda, Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları da her hafta ücretsiz oyunlar sergiledi. Mezitli Belediyesi Halk Tiyatrosu ise geçtiğimiz yıl yaşamını yitiren büyük tiyatrocu Ferhan Şensoy'un anmak amacıyla "Şahları da Vururlar" oyununu birçok kez kapalı gişe sahneleyerek büyük başarıya imza attı.

Mimari yapısı kadar kullanım kolaylığı nedeniyle de Yıldırım Mayruk Cumhuriyet Defilesi, Akrobasi Sirki gibi dev organizasyonlarında gerçekleştirildiği yer oldu.

MEZİTLİ BELEDİYESİ KURSLARI DA VERİLİYOR

Gösterilerin yanında Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü'nün ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nun provaları için tahsis edilen Kültür Merkezinde, Mersin'deki üniversite, okul ve amatör gruplara çalışma olanağı sağlanıyor.

Açılan kurslarla eğitim alanında da çok özel bir yere sahip olan Mezitli Belediyesi Kültür Merkezi, önümüzdeki günlerde de 2. katta açılacak olan Kütüphane olarak da hizmet vermeye başlayacak. Hayırsever Ülkü Ongün tarafından babası adına hazırlanacak kütüphane, bilgisayar, kitap okuma, araştırma ve çalışma, giriş ve kitap kayıt, mutfak, Mehmet Faruk Gürtunca alanı olmak üzere 6 farklı bölümden oluşacak ve 220 metrekarelik bir alanı kaplayacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER