Mersin'de sağlık çalışanları iş bıraktı

Doktorlar ve diğer sağlık çalışanları, sağlıkta şiddeti protesto etmek için Mersin’de de iş bıraktı.

Mersin'de sağlık çalışanları iş bıraktı

Mersin Sağlık Hakkı Meclisi üyeleri, bir hasta yakını tarafından öldürülen Dr. Ersin Arslan'ın ölüm yıldönümünde, şiddeti düzenledikleri yürüyüşle protesto etti.
Türkiye genelinde sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti protesto etmek için bir günlük iş bırakan doktorlar ve diğer sağlık çalışanları, Mersin’de sabah saatlerinden itibaren Devlet Hastanesi bahçesinde toplandı. Mersin Sağlık Hakkı Meclisi’ne üye 13 meslek kuruluşunun katıldığı eylemde, acil servis, kanser hastaları, diyaliz hastaları ve yatan hastalar dışında sağlık hizmeti verilmeyeceğinin açıklanmasına karşın, hastanelerde eyleme katılmayan doktor ve diğer sağlık çalışanlarının hizmete devam etmeleri dikkat çekti.
Devlet Hastanesi bahçesinde Dr. Ersin Arslan’ın fotoğrafının yer aldığı, ‘Bu şiddet sona ersin’ yazan pankart açan sağlık çalışanları, sloganlar ve alkışlarla şiddeti protesto ettiler. Burada hastalardan ve yakınlarından da destek isteyen sağlık çalışanları, daha sonra Hastane Caddesi’ne çıkarak, Atatürk Caddesi’ndeki Büyükşehir Belediyesi önüne doğru yürüyüşe geçtiler. Grubun önünü kesen emniyet yetkilileri, sağlık çalışanlarını, trafiği aksatmamaları ve kaldırımdan yürümeleri konusunda uyardı. Bir süre daha caddeden yürümeye devam eden grubu durduran emniyet yetkilileri ile caddeden yürümekte ısrar eden sağlık çalışanları arasında kısa süreli bir tartışma ve itiş kakış yaşandı. Emniyet yetkilileri, tartışmanın ardından caddeden yürümeyi sürdüren grubun önünü 100 metre sonra ikinci kez kesti. Burada devam eden uzun süreli tartışma sırasında sağlık çalışanları oturma eylemi yaparak caddeden yürümelerine izin verilmemesini protesto ettiler. Yapılan pazarlıkların ardından polis, sağlık çalışanlarına 3’erli sıra halinde trafiği aksatmadan yürümelerine izin verdi. Yol boyunca sloganlar, alkışlar ve düdük çalarak yürüyen sağlık çalışanlarına, caddedeki bazı vatandaşlar da alkışlar ve kornalarla destek verdi.
Büyükşehir Belediyesi önünde grup adına açıklamayı Mersin Tabip Odası Başkanı Galip Kırıcı yaptı. Dr. Kırıcı, Gaziantep’te bir hasta yakını tarafından bir yıl önce bugün bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülen Dr. Ersin Arslan’ın ölüm yıldönümünde, sağlıkta şiddete, şiddeti doğuran ve besleyen sağlık sistemine karşı mücadele için grevde olduklarını söyledi. Dr. Ersin Arslan’ın katledilmesinin üzerinden bir yıl geçtiğini, ancak sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin her gün ülkenin dört bir yanında devam ettiğini belirten Kırıcı, sağlık çalışanlarını, hasta ve hasta yakınlarıyla karşı karşıya getiren akıl dışı bir sağlık sistemi olduğunu öne sürdü. Performans uygulamasından mesai saatlerine, özel sektörde güvencesiz çalışmadan katkı-katılım paylarına kadar bozuk bir sağlık sistemi olduğunu kaydeden Kırıcı, “Böyle sağlık sistemi olmaz. Bu şartlarda, iyi hekimlik, diş hekimliği, hemşirelik, ebelik, teknisyenlik yapılmaz. Nitelikli sağlık hizmeti verilmez. Üzgünüz, kırgınız” dedi.
Yol yakınken Sağlıkta Dönüşüm Programı’ndan vazgeçilmesini isteyen ve halkı, mücadelelerine destek vermeye çağıran Kırıcı, taleplerinin yerine getirilmesi için daha etkili eylemlerle ve daha kararlı bir şekilde mücadeleyi sürdüreceklerini sözlerine ekledi.
Açıklamanın ardından sağlık çalışanları olaysız dağıldı.YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner12