Küçük Ekin'in Hedefi Büyük

Dünya Okullararası Bireysel Satranç Şampiyonası’nda Türkiye’ye ikincilik getiren Mersin’in küçük satranç sporcusu Etkin Barış Özenir’in hedefi, U7 kategorisinde Dünya Şampiyonası turnuvasına katılmak.

Küçük Ekin'in Hedefi Büyük

Satrançta küçük yaşına rağmen başarıdan başarıya koşan, Türkiye’ye ikincilik madalyasını getiren minik satranççı Ekin Barış Özenir, babası Alaattin Özenir ile birlikte Mezitli Kaymakamı Kamil Kıcıroğlu’nu makamında ziyaret etti.
Mezitli Belediye İlköğretim Okulu 2. sınıf öğrencisi Ekin Barış Özenir, Türkiye Satranç Federasyonu tarafından düzenlenen Küçükler Türkiye Şampiyonası’nda, kendi kategorisi olan 7 Yaş Altı Minikler Kategorisi’nde (U7) Türkiye birincisi olarak katıldığı, Polonya’nın Krakow kentinde bu yıl Mayıs ayında yapılan 7. Dünya Okullararası Bireysel Satranç Şampiyonası’nda da Türkiye’ye ikincilik madalyasını getirdi. Milli Sprocu Metin Alper antrenörlüğünde, Antalya Kemer’de 11-19 Ekim 2011 tarihlerinde yapılan Avrupa Okullararası Bireysel Satranç Şampiyonası’nda da ikinci olan Özenir, 17-27 Kasım 2011 tarihlerinde Brezilya’da yapılan 8 yaş kategorisinde ise 85 rakibi arasında 6 puan alarak 14. olmayı başardı.
Kaymakam Kıcıroğlu’na kazandığı başarıları anlatan ve yaşadığı mutluluğu paylaşan Özenir, satranç oynamayı çok sevdiğini, anasınıfında iken okulda birinci olduktan sonra satranca çok ilgi duymaya başladım ve çok çalıştığını söyledi. Haftada 5 gün kursa gittiğini ve dersleri dışında fırsat buldukça satranç çalıştığını belirten Özenir, “Okulumdaki arkadaşlarım ve sınıf öğretmenim Ahmet Yıldız, Antrenörüm Metin Alper bu konuda bana çok destek oldular. Brezilya, Bulgaristan ve Polonya’ya gidip dünyanın her yerinden insanlarla tanıştım. Türkiye’de ve dünyada her yaştan birçok rakip ve arkadaş edindim. Bu yüzden çok mutluyum” dedi.
Küçük şampiyonun babası Alaattin Özenir de Ekin’i matematik ve analitik zekası gelişsin diye satranca yönlendirdiklerini ifade ederek, “Onun küçük yaşta bu kadar çok başarıya imza atacağı aklımıza dahi gelmezdi. Ben devlet memuruyum. İmkanlarımızla çocuğumuza her şekilde destek olmaya çalıştık. Yurt dışındaki müsabakalara çıkışımızda destek veren ve imkan sağlayan Mezitli Belediye Başkanı Uğur Yıldırım’a çok teşekkür ederiz. Şimdiki hedefimiz U7 kategorisinde Dünya Şampiyonası turnuvasına katılabilmektir. Gideceğimiz yere kadar gideceğiz ve ülkemizi en güzel şekilde temsil edebilmesi için çocuğuma her şekilde destek olacağım” diye konuştu.
Küçük satranç şampiyonu Ekin’i makamında ağırlamaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Kıcıroğlu ise Mezitli Kaymakamlığı olarak genç sporcuları her zaman desteklediklerini kaydetti. Kıcıroğlu, şunları söyledi: “Mezitli İlçesi’nden çıkıp dünyaya açılan küçük Ekin’in kendi yaş grubu olan arkadaşlarına örnek olacağını, bu başarılarla ülkemizi en güzel şekilde temsil ettiğine ve bundan sonrada edeceğine inanıyorum. Ekin’in bu başarısında katkısı olan ailesini, öğretmenlerini ve Mezitli Belediyesi’ni de kutluyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER