“KADIN LİDERLER COVID 19’A KARŞI GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR”

“KADIN LİDERLER COVID 19’A KARŞI GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR”

“KADIN LİDERLER COVID 19’A KARŞI GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR”

BAŞKAN VEKİLİ GÜLCAN KIŞ, “KADIN LİDERLER COVID 19’A KARŞI GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR” TOPLANTISINA KATILDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Gülcan Kış, Ulusal Demokratik Enstitüsü Türkiye Ofisi tarafından “Kadın Liderler COVID 19’a Karşı Güçlerini Birleştiriyor” başlığı altında dijital ortamda düzenlenen ve seçilmiş 461 kadın liderin katılımcı olduğu toplantının açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

İsviçre’nin başkenti Stockholm’ün Belediye Başkanlığı görevini yürüten Anna Koenig Jerlmyr ve Tunus Şehri Belediye Başkanı Souad Abdelrahhem’ın da katılımcı olarak yer aldığı toplantıda kadınların COVID-19 sürecinde karşılaştığı sorunlar ve bu sorunların çözüm önerileri konuşuldu. Salgın dolayısıyla boşanma davalarının ertelenmesinin aile içi şiddet oranlarında artışa neden olduğu bilgisinin kamuoyunca bilindiğini belirten Gülcan Kış, “Bu süreçte, şiddete maruz kalıp evden kaçan-evden atılan kadınlara Belediyemizin Kadın Sığınmaevi’nin kapılarını açtık. Kadın Danışma Merkezi ve Terapi Merkezinde, psikologlarımız online olarak terapi hizmeti vermeyi sürdürdü, hala sürdürüyoruz” diye konuştu.

461 kadın lider katıldı

Yerel yönetimlerde söz sahibi olmaya hak kazanmış, seçilmiş 461 kadın liderin katılımcı olduğu, İsviçre’nin başkenti Stockholm’ün Belediye Başkanlığı görevini yürüten Anna Koenig Jerlmyr ve Tunus Şehri Belediye Başkanı Souad Abdelrahhem’ın da katılımcı olarak yer aldığı toplantıda Başkan Vekili Gülcan Kış açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Ana teması kadınların COVID-19 sürecinde karşılaştığı sorunlar ve bu sorunların çözüm önerileri olan toplantıda Vekil Kış, yaşanan salgın döneminde tüm dünyada halk sağlığının, sosyal devletin ve sosyal belediyeciliğin öneminin daha ciddi bir şekilde anlaşıldığını ifade ederek, sağlıkta özel sektörü önceleyen ülkelerde sağlık politikalarının çöküşüne dikkat çekti.

“Büyükşehir Belediyesi olarak salgın döneminde aldığımız tedbirler etkili oldu”

Gülcan Kış, Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak salgına karşı devletin ilgili tüm kurumlarıyla birlikte sorumlulukları yerine getirme gayreti içinde olduklarını belirterek “Aldığımız tüm önlem ve tedbirlerin kentimizde başarılı olduğunu düşünüyorum. Çünkü, nüfusa oranladığımız zaman Mersin, en az vakanın görüldüğü kentler arasında ilk sırada yer aldı. Bunda Mersinli hemşehrilerimizin kurallara harfiyen uymaları ve Büyükşehir Belediyesi olarak aldığımız tedbirler etkili olmuştur” dedi.

“Yardım talebinde bulunan kadınların çoğunluğunu ekonomik sıkıntı yaşayanlar oluşturdu”

“Bu süreçte; sosyal yardım talebinde bulunan kadınlar arasında en çok talebi eşleri COVID- 19 süresince işsiz kaldığı için ekonomik sıkıntı yaşayanlar ve boşanma sebebiyle ekonomik sıkıntı yaşayanlar oluşturdu. Başvuruda bulunan kadınların çoğunluğunu hamile veya çocuk sahibi anneler oluşturdu. Adını El Bebek Gül Bebek verdiğimiz ve içinde 6-12 aylık bebek maması, şampuanı, sabunu, çocuk bezi, ıslak mendil ve bilgilendirici broşürün de olduğu bebek paketimizi annelere ulaştırdık.  Projenin başladığı ilk günden bu güne kadar yaklaşık 1 milyon 200 bin paket sütü 13 ilçemizdeki çocuklarımıza, sağlık hijyen paketlerini de vatandaşlarımıza ulaştırdık. Engelli çocuğu bulunan annelerimizi bu süreçte de yalnız bırakmayıp, kurduğumuz wattsapp hattıyla her türlü sorunlarının çözümüne katkı sunduk.”

Salgın döneminde aile içi şiddet oranları arttı

Salgın dolayısıyla mahkeme ve boşanma davalarının ertelenmesinin aile içi şiddet oranlarında artışa neden olduğuna dair bilginin kamuoyunda bilindiğini belirten Gülcan Kış, “Bu süreçte, şiddete maruz kalıp evden kaçan-evden atılan kadınlara Belediyemizin Kadın Sığınmaevi’nin kapılarını açtık. Kadın Danışma Merkezi ve Terapi Merkezi’nde, psikologlarımız online olarak terapi hizmeti vermeyi sürdürdü, hala sürdürüyoruz” diye konuştu.

“Güzel günleri hep birlikte karşılayacağız”

Gülcan Kış, salgın dönemi boyunca verdikleri hizmetlerle başta sağlık çalışanları, dar gelirliler, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan tüm vatandaşların yanlarında olduklarını belirterek, “Bu süreçte, özellikle aile ve çevrelerinden yardım alamayan, eşi vefat ettiği için yalnız yaşamak zorunda kalan, evde bakım hizmeti alan yaş almış büyüklerimize başta ilaç, gıda, içecek gibi hizmetleri daha da artırarak sürdürdük. Yaş sınırına da bakmadan belediye olarak 152 bin 768 aileye gıda paketini, 420 bin 343 paket sıcak yemeği, vatandaşlarımızın evlerine kadar ulaştırdık. Zor günleri henüz atlattık diyemeyiz ama güzel günleri hep birlikte karşılayacağımıza yürekten inanıyorum” dedi.

“KADIN LİDERLER COVID 19’A KARŞI GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER