Dünya Çevre Gününde denizden çıkanlar şaşırttı

BAŞKAN SEÇER, ‘DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ ETKİNLİĞİ’NE KATILDI DALGIÇLAR, DENİZDEN SANDALYEDEN LASTİĞE KADAR BİRBİRİNDEN İLGİNÇ ATIKLAR ÇIKARDI DALGIÇLAR, BALIKÇI BARINAĞI’NDA DENİZDEN ATIK ÇIKARDI Dünya Çevre Gününde denizden çıkanlar şaşırttı

Dünya Çevre Gününde denizden çıkanlar şaşırttı

SEÇER: “ÖNCEDEN ‘DENİZDEN BABAM DAHİ ÇIKSA YERİM!’ DİYE BİR KAVRAM VARDI. ŞİMDİ DENİZDEN YİYECEK BİR ŞEY KALMADI”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından “5 Haziran Dünya Çevre Günü” dolayısıyla düzenlenen “Deniz Dibi Temizliği ve Dalış Etkinliği”ne katıldı. Etkinlikte 7 dalgıç tarafından denizden aralarında teker lastiği, sandalye ve şişenin olduğu farklı birçok atık ve çöp çıkarıldı.

Başkan Seçer, vatandaşları çevre konusunda daha bilinçli ve duyarlı olmaya davet ederken, Büyükşehir Belediyesi olarak da çevreye verdikleri önemi anlattı. Seçer, “Bizim için deniz temizliği de, çevre temizliği de, hava temizliği de, gürültü temizliği de, yaşama ilişkin, ekolojiye ilişkin her ne varsa önemli. Yaşayacağımız başka bir dünya yok. Bu dünya bize atalarımız tarafından miras bırakıldı. Aynı temizlikle bizim de bu mirasa ihanet etmeden torunlarımıza bırakma zorunluluğumuz var” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından “5 Haziran Dünya Çevre Günü” dolayısıyla düzenlenen “Deniz Dibi Temizliği ve Dalış Etkinliği”ne katıldı. Vatandaşları çevre konusunda daha bilinçli ve duyarlı olmaya davet eden Başkan Seçer, “Bizim için deniz temizliği de, çevre temizliği de, hava temizliği de, gürültü temizliği de, yaşama ilişkin, ekolojiye ilişkin her ne varsa önemli. Yaşayacağımız başka bir dünya yok. Bu dünya bize atalarımız tarafından miras bırakıldı. Aynı temizlikle bizim de bu mirasa ihanet etmeden torunlarımıza bırakma zorunluluğumuz var” dedi.

Dalgıçların, Atatürk ve Türk Bayrağı ile dalışı sonlandırmaları büyük alkış aldı

 

Sabah saatlerinde Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk koyma töreni ile başlayan “Dünya Çevre Günü Etkinlikleri” Başkan Seçer’in katılımıyla Çamlıbel Balıkçı Barınağı’nda gerçekleştirilen “Dalış Etkinliği ve Deniz Çöpleri Sergisi” ile devam etti. Gerçekleştirilen etkinlikte dalgıçlar tarafından denizden aralarında teker lastiği, sandalye ve şişenin olduğu farklı pek çok atık çıkarıldı.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Arama Kurtarma Ekipleri’nden 3, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı’ndan 4 dalgıç olmak üzere toplam 7 dalgıç, etkinlik kapsamında denizden insan kaynaklı atık çıkardı. Dalgıçların etkinliği Atatürk ve Türk Bayrağı ile sonlandırmaları ise büyük alkış aldı. Başkan Seçer, daha sonra denizden çıkarılan atıkları incelerken, vatandaşları çevre konusunda daha bilinçli ve duyarlı olmaya davet etti. Seçer, Büyükşehir Belediyesi olarak da çevreye verdikleri önemi vurguladı ve yaptıkları hizmetleri anlattı.

 

“Dezenfeksiyon işlemlerimiz yeni normalde de devam edecek”

 

Başkan Seçer, 3 aydır yaşanan pandemi sürecinin vatandaşlara bazı gerçekleri de hatırlattığını vurguladı. Yaptıkları bilimsel araştırmanın detaylarını da paylaşan Başkan Seçer, “Orada dikkatimi çeken 2 değerlendirme vardı. Bir tanesi bu süreçte aile bağlarımız güçlendi. Bir diğeri de ‘temizlik bilincimiz arttı’ diyor vatandaş. İşte o ikinci söyledikleri bugün 5 Haziran Çevre Günü’nde son derece önemli. Biz de pandemi sürecinde bu bilinçle, Büyükşehir Belediyesi olarak pandemi ile mücadelenin 2 temel unsurundan bir tanesi olan çevre hijyenine çok önem verdik. Özellikle insanların toplu yaşam alanlarında dezenfeksiyona, hijyene dikkat ettik. Bu süreç yeni normalde de devam edecek.”

 

Dünya Çevre Gününde denizden çıkanlar şaşırttı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER