Kadın cinayetlerine 81 İlden ses yükseldi

CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı tarafından Kadına Yönelik Şiddete Karşı 81 ilde yapılan eş zamanlı basın açıklaması bugün ilimizde saat 13.00 itibari ile Mersin Kadın Örgütü adına Av. Hatice Us tarafından İl Binasında yapıldı. Kadın cinayetlerine 81 İlden ses yükseldi

Kadın cinayetlerine 81 İlden ses yükseldi

CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı tarafından  Kadına Yönelik Şiddete Karşı 81 ilde yapılan eş zamanlı  basın açıklaması bugün ilimizde saat 13.00 itibari ile  Mersin Kadın Örgütü adına Av. Hatice Us tarafından  İl Binasında yapıldı. Mersin Kadın Örgütü adına Av. Hatice Us yaptığı konuşmasında;

Tüm dünyada ve Türkiye’de korona virüs ile birlikte olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Biliyoruz ki korona salgını süresince en çok etkilenen kesim: işçiler, emekçiler, işsizler, yoksullar ve tabii ki kadınlardı.Bu süreçte ne yazık ki kadına yönelik şiddetin çeşitli başvuru ve yargı mekanizmalarının işletilmemesinden kaynaklı olarak daha da vahim bir noktaya geldiğini gördük. Yeni infaz yasasının yarattığı tahliyeler ise şiddeti artıran önemli bir unsura dönüştü.Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun açıkladığı verilere göre Mayıs ayında 21 Kadın kardeşimiz, Nisan ayında ise 20 kadın kardeşimiz erkekler tarafından katledildi. Daha birkaç gün önce Konya’da Nargül Yıldız, Muğla'da Zeynep Şenpınar, Manisa'da Gülnur Kocabaş, Rize’de Rukiye Çerman ve Diyarbakır’da Nurcan Polat erkekler tarafından katledildi. Caydırıcı yasalar uygulanmadıkça,Erkek akıl, erkek yargı, erkek devlet anlayışı değişmedikçe, kadınlar haklarını güçlendirici önlemler alınmadıkça  şiddet önlenemeyecektir!!Katillere hak ettikleri cezaları vermeden, toplum içine bırakanlar da bu suça ortaktır. dedi. 

Biz;

Şiddeti öven tüm yaklaşımları teşhir edeceğiz, Katillerin hak ettiği cezayı alması için bütün davaların sonuna kadar takipçisi olacağız.Nafakayı kaldırmak için yasa hazırlıkları yapanlar, 6284 sayılı Yasayı kaldırmak isteyenler,İstanbul Sözleşmesi’nden devletin imzasını çekmesi için uğraşanlar, Katledilen kız kardeşlerimizin cinayetlerinin sorumlusudur.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen yaşam hakkımızı savunmaya devam edeceğiz! Nafaka ile ilgili değişiklik yapmanıza izin vermeyeceğiz, 6284 sayılı yasaya dokunamayacaksınız! İstanbul Sözleşmesi'ni tartışmaya açmanıza izin vermeyeceğiz. Aile içinde çizdiğiniz o sınırda yaşamayı kabul etmeyeceğiz. Kadınların 'Ölmek istemiyorum', 'Ölmeden koruyun beni', 'Beni öldürdükten sonra mı tutuklayacaksınız' çığlıklarının yükselmediği bir hayat kuracağız! Yan yana gelerek, dayanışarak, yılmayarak, mücadele ederek kazanacağız. Hiçbir kadının saçının teli zarar görmeyene kadar, tam eşitlik sağlanana kadar meydanlarda olmaya devam edeceğiz!! Bu memlekette özgür ve eşit yaşayacağımız, emeğin sömürülmediği şehirler inşa edeceğiz.

Yaşasın kadınlar!  Yaşasın mücadelemiz!!! diyerek basın açıklamasını tamamladı.

Kadın cinayetlerine 81 İlden ses yükseldi

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2020, 16:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER