Çorum Valisi, Malazgirt zaferi kutlaması

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Malazgirt zaferi kutlaması

Çorum Valisi, Malazgirt zaferi kutlaması
ÇORUM VALİLİĞİ
TURKİYE CUMHURIYETI

Ülkemizin şanlı tarihinde yeni bir dönemin kapılarını açan, milletimize yeni bir vatan, yeni bir istikbal kazandıran Malazgirt Zaferi'nin 950. yıl dönümünü büyük bir iftiharla idrak ediyoruz.

Türk tarihi, diğer milletlere örnek olacak birçok zaferle doludur. Malazgirt Zaferi, Türk milletine yurt, yeni bir tarih hazırlamasının yanında, dünya tarihinde de bir dönüm noktası olmuştur.

Malazgirt Zaferi'yle Doğu Roma İmparatorluğu'nun çektiği seti yıkan milletimiz, önce Anadolu Selçuklu Devleti'ni, daha sonra da üç kıta ve yedi denize hükmeden Devlet-i Aliyye'yi kurarak, tarihteki şanlı yerini almış, yüzyıllarca ebedî vatanımız Anadolu'da milletimizin varlık bilincinin gelecek kuşaklara taşınmasını sağlayarak büyük bir medeniyetin temellerini atmıştır.

Sultan Alparslan'ın “Size öyle bir vatan aldım ki ebediyen sizin olacaktır." sözlerinden de anlaşılacağı gibi Anadolu'nun sonsuza kadar “Türk Yurdu” olmasını ve kalmasını sağlayacak olan bu büyük zafer ile birlikte atalarımızın asırlar süren var olma mücadelesi büyük bir imparatorluk halini almıştır.

O gün ortaya konan ruh asırlar boyunca her zorlukta, her mücadelede olduğu gibi, İstiklal Savaşı'mızda da bize ilham vermiş, bu toprakların vatanımız olarak payidar kalmasını sağlamış ve Anadolu'yu kendisine yurt, Türk-İslam Medeniyeti'ne beşik, mazlumlara umut ve zalimlere set yapmıştır.

Bugün 950. yıldönümünü büyük bir gururla kutladığımız Malazgirt Zaferi'nin Büyük Komutanı Sultan Alparslan ve kutlu askerleri başta olmak üzere, milletimizin istiklâli ve istikbâli için canını feda eden bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Mustafa ÇİFTÇİ

Çorum Valisi

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2021, 06:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner30